تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۱:۳۰
بازدید:۸
کد خبر: ۳۰۳۱۵۰
‍ برگزاری نشست مشترک اقتصادی ایران و امارات به میزبانی شستا؛

توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک تهران-ابوظبی کلید خورد

‌می‌متالز - نشست فعالان اقتصادی دولتی و بخش خصوصی امارات متحده عربی و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در تهران برگزار شد.

به گزارش می‌متالز به نقل از روابط عمومی تاصیکو؛ نشست مشترک جمعی از فعالان اقتصادی دولتی و بخش خصوصی امارات متحده عربی و مدیران ارشد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با مشارکت اتاق بازرگانی ایران و امارات با هدف بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران به میزبانی شستا برگزار شد.

️در آغاز این نشست ابراهیم بازیان مدیرعامل شستا با تاکید بر اینکه روابط ایران و امارات دارای ریشه‌های عمیق تاریخی است، خاطر نشان کرد: حجم مبادلات تجاری دو کشور طی دهه‌های اخیر رو به رشد بوده و امارات همواره به عنوان یکی از شرکای اصلی تجاری ایران مطرح بوده است.

️ابراهیم بازیان با اشاره به موقعیت ژئوپلتیک ایران و قرار گرفتن آن در منطقه اقتصادی اکو، تصریح کرد: ایران به بازار بزرگ بیش از یک میلیارد نفری این منطقه دسترسی دارد که به معنای اهمیت و ضرورت همکاری‌های اقتصادی مشترک با همسایگان به ویژه کشور امارات است.

️در ادامه این نشست مشترک معاون سفیر امارات متحده عربی در ایران نیز بر روابط تاریخی دو کشور تاکید کرد و گفت: فرصت‌های همکاری مشترک بسیاری بین ایران و امارات وجود دارد به ویژه بخش‌خصوصی دو کشور راه همواری برای مشارکت پیش رو دارند.

️سیف الزعابی معاون سفیر امارات متحده عربی در جمهوری اسلامی ایران و المزروعی سرپرست هیات اقتصادی امارات را بر عهده داشت، با بیان اینکه اقتصاد ایران و امارات مکمل یکدیگر هستند، افزود: دو کشور فرصت‌های مشترک همکاری در آسیای میانه و غرب آسیا دارند که امیدواریم این نشست به عنوان نخستین دور از نشست‌های آینده آغاز مبارکی برای این همکاری‌ها باشد.

️احسان احمدی معاونت برنامه ریزی راهبردی و سرمایه گذاری شستا نیز طی آنچه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شستا نامید با اشاره به اینکه شستا ۲ درصد از تولید ناخالص ملی ایران را انجام می‌دهد، تصریح کرد: شستا در ۱۵ صنعت راهبردی حضور موثر دارد و ۲۷۰ شرکت زیر مجموعه آن قابلیت صادرات به کشور‌های همسایه و منطقه را دارا هستند.

️احسان احمدی یکی از بزرگ ترین پروژه‌های سرمایه‌گذاری در شستا را پروژه پترواُلفین به ارزش دو میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: پروژه‌های سرمایه‌گذاری شستا بازگشت مناسبی برای سرمایه‌گذاران خواند داشت.

️وی همچنین به پروژه‌های سرمایه‌گذاری مانند توسعه لاستیک بارز به ارزش ۱۷۱ میلیون دلار که تا دو سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید اشاره کرد و ادامه داد: یکی دیگر از پروژه‌های بزرگ شستا تولید طلا در استان‌های سیستان و بلوچستان و کردستان به ارزش سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیون دلار است که با اجرای آن‌ها ۱۰ تن ظرفیت سالانه تولید طلا ایجاد خواهد شد.

در ادامه نشست مشترک فعالان اقتصادی امارتی و شستا؛ مصطفی سوری معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی طی سخنانی بر اهمیت افزایش صادرات غیرنفتی در راهبرد اقتصادی ایران تاکید کرد و گفت: در همین رابطه گروه تامین اجتماعی تصمیم دارد نمایشگاه دائمی توانمندی‌های صادراتی ایران را ایجاد کند.

️وی افزود: با توجه به اینکه کشور‌های منطقه به ویژه امارات متحده عربی بستر مناسبی برای توسعه صادرات ایران هستند پیشنهاد می‌کنیم این کشور میز دائمی را در نمایشگاه یاد شده در اختیار خود بگیرد.

️شایان ذکر است؛ نشست مشترک فعالان اقتصادی امارات و شستا برای نخستین بار با حضور جمعی از نمایندگان بزرگ ترین شرکت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری امارات متحده عربی از تمام امارت‌های این کشور از جمله دوبی، راس‌الخیمه، ابوظبی و… برگزار شد.

منبع: سرمایه گذاری صدر تامین (تاصیکو)

توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک تهران-ابوظبی کلید خورد

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده