تاریخ: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۰۰:۱۸
بازدید: ۲۴۳
کد خبر: ۳۰۵۰
در راستای اجرای راه‌ابریشم نوین

توسعه همکاری‌های ریلی بین چین و اروپا

می متالز - قطار اروپا - چین در راستای توسعه برنامه‌های مرتبط با راه‌ابریشم نوین با کشورهای اروپایی یک سند خدمات باربری ریلی امضا کرده است.
توسعه همکاری‌های ریلی بین چین و اروپا

 براساس این گزارش، این سند را هفت کشور چین، بلاروس، روسیه، آلمان، قزاقستان، لهستان و مغولستان مشترکا امضا کرده‌اند. هدف از امضای این سند توسعه همکاری‌های ریلی و خدمات باربری با قطار میان کشورهای آسیایی و اروپایی در چارچوب طرح راه‌ابریشم است. خبرگزاری شینهوا اعلام کرد که در توافق‌نامه امضا شده، اجرای طرح‌های زیربنایی به‌منظور گسترش همکاری‌ها در دستور کار قرار گرفته است. در بخشی از این توافق‌نامه آمده است که کشورهای آسیایی و اروپایی مرتبط با این سند می‌خواهند خدمات ریلی، باربری امن و سریع در اختیار داشته باشند.

اطلاع‌رسانی مشترک، ساخت قطار، توسعه خطوط ریلی، اجرای طرح‌های زیربنایی و همچنین بالا بردن سرعت در مسیر خدمات باربری از دیگر مضامین این سند عنون شده است. قرار است برای حل مشکلات و سرعت بخشیدن به طرح مزبور، یک کمیته کاری و کارشناسی تشکیل و تشریفات گمرکی در مسیر کشورهای مرتبط با این طرح با سهولت بیشتری انجام شود.

در حال‌حاضر سه هزار و ۵۵۷ خدمات باربری ریلی میان ۲۷ شهر در سراسر چین و ۲۸ شهر در ۱۱ کشور اروپایی مشترکا انجام می‌شود. گفتنی است، چین بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی برای ساخت ۳۰ هزار کیلومتر راه‌آهن تندرو و همچنین هزاران کیلومتر خط‌آهن ریلی عادی حدود ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده و در برنامه جدید قصد دارد بیش از ۸۰ درصد از شهرهای خود را تا سال ۲۰۲۲ میلادی با خطوط آهن تندرو به یکدیگر مرتبط کند. این کشور به‌منظور توسعه خطوط ریلی خود در داخل و مرتبط کردن آن با دیگر کشورهای جهان، امیدوار است طول کل خطوط آهن کشور تا سال ۲۰۲۵ میلادی را به بیش از ۱۷۵ هزار کیلومتر برساند.

عناوین برگزیده