تاریخ: ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۶:۴۰
بازدید: ۱۳۴
کد خبر: ۳۱۷۵۸۰
سرویس خبر : آهن و فولاد

پیشنهاد تشکیل اتاق فکر برای رفع چالش‌های صنعت فولاد

پیشنهاد تشکیل اتاق فکر برای رفع چالش‌های صنعت فولاد
‌می‌متالز - یک فعال حوزه فولاد با تأکید بر ضرورت تشکیل اتاق فکر برای رفع چالش‌های صنعت فولاد، گفت: مشکلات صنعت فولاد فقط مختص ایران نیست، اما نحوه مواجهه و حل مشکلات آن‌ها متفاوت است.

به گزارش می‌متالز، محمدیاسر طیب‌نیا در همایش تاب‌آوری صنعت فولاد ایران (پنل چالش‌های سیاست‌گذاری صنعت فولاد)، گفت: مشکلات و چالش‌های صنعت فولاد فقط مختص کشور ما نیست و مشکلات مختلف در این صنعت در کشور‌های دیگر نیز وجود داشته، اما نکته مهم چگونگی برخورد و مواجهه و تاب‌آوری است.

وی با ارائه تعریف تاب‌آوری گفت: توانایی یک ماده برای بازگشت به حالت عادی را تاب‌آوری می‌گویند در جدیدترین تعریف تاب‌آوری مهمترین نکته شناسایی ابعاد شاخص‌های تاب‌آوری و سناریو‌نویسی برای حالات مختلف است تا بازخورد مناسب داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: من امروز به عنوان نماینده صنعت فولاد می‌گویم که صنعت فولاد کشور امروز به منطقه خستگی نزدیک شده است به عنوان فرزند این مملکت می‌گویم اگر بازگذاری‌هایی که در این صنعت انجام می‌شود تداوم یابد از جمله مشکلات برق، گاز، سیاست‌های ارزی، سیاست‌های قیمت‌گذاری به این سمت یعنی نقطه خستگی پیش می‌رویم.

طیب نیا اظهار داشت امسال در اردیبهشت ماه شرکت فولاد مبارکه ۸۰۰ هزارتن فولاد تولید کرد در حالی که در مرداد ماه به دلیل مشکلات برق نصف این میزان نیز تولید نشد و تولید فولاد این شرکت ۳۶۲ هزارتن بود و این وضعیت در حالی است که کشور نیاز به ارز دارد.

این فعال حوزه تولید فولاد اظهار داشت: اگر مشکلات در زمینه تولید فولاد وجود نداشت بدون شک در سال ۲۰۲۳ میلادی به رتبه هشتم تولید جهان می‌رسیدیم و لذا هدفی که قرار بود در سال ۱۴۰۴ محقق می‌شد، اما اکنون بیم آن وجود دارد که ایتالیا در سال آینده جایگاه دهم ما را در تولید فولاد در جهان بگیرد.

وی افزود: لذا لازم است نحوه برخورد و سیاست گذاری را در این حوزه بررسی کنیم. در ایران سالانه ۶۵ ـ ۶۰ میلیون تن فولاد ظرفیت فولاد برجا و در حال ایجاد داریم و این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد این ظرفیت با هدف صادرات است.

طیب‌نیا بیان داشت: دنیا در مقابل این شرایط در مقابل صنعت فولاد چه می‌کند و ما چه می‌کنیم؟

این فعال در حوزه تولید فولاد اظهار داشت: کشور هند به عنوان دومین فولادساز دنیا برای صنعت فولاد خود وزارتخانه ایجاد کرده است و تلاش کرده رشد تولید را فراهم و تسهیل کند، همچنین در انگلستان مصوبه‌ای وجود دارد که بر اساس آن اگر برای فولادسازان انرژی (برق، گاز) تأمین نشود باید غرامت به فولادسازان پرداخت شود، در دولت چین نیز تولیدکنندگان صنعت فولاد از کمک‌های بلاعوض دولت بهره‌مند است.

وی اظهار داشت:‌چین در سال ۲۰۰۰ با تولید ۲۰ میلیون تن دومین تولیدکننده بزرگ فولاد نیا بود، اما امروز تولید چین به اندازه ۲۰ کشور تولیدکننده اول دنیا است.

طیب‌نیا بیان داشت: این کشور در سال ۲۰۰۰ به مبلغ ۷ میلیارد دلار به صنعت فولاد کمک می‌کند و بهره تسهیلات زیر ۵ درصد است.

وی بیان داشت: در این کشور به کارخانه‌ها یارانه انرژی می‌دهند و در بخش صادرات فولاد با دست‌کاری ارز کاری می‌کنند که برای صادرکننده صادرات توجیه داشته باشند.

وی افزود: ترکیه به عنوان رقیب ما در تولید فولاد دارای انجمن صادرکندگان فولاد است و بزرگ‌ترین صادرکننده میلگرد جهان است و از سال ۲۰۱۴ زمین و معافیت مالیاتی فقط برای فولادسازان در نظر گرفته و برای حمایت از استخراج گاز طبیعی توسط فولادسازان مشوق سرمایه‌گذاری قرار داده است.

وی افزود: همه مشکلاتی که ما داریم آن‌ها هم دارند، ولی نگاه ما به صنعت و تاب‌آوری متفاوت است لذا باید بدانیم دهه چالشی پیش‌رو داریم، ولی باید اتاق فکر برای این صنعت تشکیل دهیم و تاب‌آوری خود را بالا ببریم و سیاست‌گذاری درست داشته باشیم و از دولت می‌خواهیم که سیاست‌هایی که با توسعه تقابل دارد اتخاذ نشود و ایران را با فولاد ایران بسازیم.

در ادامه این برنامه امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان اظهار داشت: فناوری جدید یک شاخص تاب‌آوری در صنعت فولاد مصوب می‌شود ضمن اینکه قیمت مواد اولیه و چالش‌های بازار جهانی جنگ روسیه و اوکراین و کمبود گاز ارزان قیمت اصلی‌ترین چالش‌های صنعت فولاد به شمار می‌رود.

وی بیان داشت: با توجه به افزایش هزینه‌ها و کاهش قیمت‌ها، حاشیه سود شرکت‌های فولادی کاهش چشمگیر داشته است.

مهدی کوهی دیگر فعال صنعت فولاد در این برنامه اظهار داشت: عوارض دولتی موضوعی است که هزینه‌های تولید را افزایش داده است.

این فعال حوزه فولاد بیان داشت: سود بسیاری از شرکت‌های فولادی در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده