تاریخ: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ ، ساعت ۰۰:۴۷
بازدید: ۵۴
کد خبر: ۳۱۷۸۱۵

چالش تاب آوری فولادسازان و چشم انداز پیش رو

‌می‌متالز - در سال‌های اخیر با وجود مزیت نسبی بالای فولادسازی در کشور ما، بدلیل برخی مشکلات همچون محدودیت انرژی، قیمت‌های دستوری، مشکلات بازار جهانی و ... این صنعت با چالش جدی مواجه شده به گونه‌ای که شاهد کاهش ۶۰ هزار میلیارد تومانی سود شرکت‌های بورسی زنجیره فولاد بوده ایم.

به گزارش می‌متالز، اگر چه برخی از شرکت‌های فولادی مانند شرکت فولاد خوزستان با اتخاذ تدابیری برای بهینه سازی و پایداری تولید و همچنین فعالیت‌های توسعه‌ای مبتنی بر ارتقای تکنولوژی و فناوری، در تلاش برای تاب آوری و حفظ و افزایش تولید و تثبیت حضور خود در بازار‌های جهانی هستند، اما واقعیت این است که فولادسازی در کشور نیازمند حمایت جدی مسوولان عالی کشور است و برای آنکه از مرز چالش‌های جدی عبور کند لازم است سیاست‌ها و تدابیری برای حفظ جایگاه این صنعت در اقتصاد کشور اتخاذ کنند.

رفع محدودیت‌های انرژی، تامین گاز ارزان، تجدیدنظر در تعیین دستوری قیمت‌ها و عوارض صادراتی و ... از جمله مواردی است که تصمیم گیری در سطح کلان مدیریتی در کشور را می‌طلبد.

لازمه‌ی حفظ و حضور پررنگ صنعت فولاد در اقتصاد کشور به ویژه در شرایط فشار‌های بین المللی، حفظ مولفه‌های مزیت نسبی این صنعت همچون سنگ آهن و انرژی ارزان و البته رفع محدودیت‌های قیمت‌گذاری و تجدیدنظر در عوارض صادراتی است که امیدواریم برای ترسیم چشم اندازی امیدبخش برای آن تصمیمات عاجلی گرفته شود.

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین