تاریخ: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۳:۱۲
بازدید: ۲۱
کد خبر: ۳۲۴۵۱۰
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

شرایط واردات کالای همراه مسافر در گمرکات تغییری نکرده است

‌می‌متالز - گمرک ایران اعلام کرد: شرایط واردات کالا‌های همراه مسافر در گمرکات تغییری نکرده است و انجام تشریفات گمرکی کالای همراه مسافر و معافیت‌های مرتبط طبق روال قبلی انجام می‌شود.

به گزارش می‌متالز، گمرک جمهوری اسلامی ایران در مورد کالا‌های همراه مسافر ورودی طبق مواد ۱۳۵، ۱۳۶ و ۱۳۸ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی اقدام می‌نماید و در هیچ یک از این مواد قانونی، اشاره‌ای به جنسیت یا تأهل و تجرد افراد و همچنین کشور مبدأ نشده است. در خصوص پرداخت حقوق ورودی به دلار نیز طبق مقررات، ارزش‌گذاری کالا با نرخ برابری ارز‌های خارجی طبق اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌پذیرد و وصول حقوق ورودی در گمرک به ریال می‌باشد.

این گزارش تصریح می‌کند، طبق ماده ۱۳۸ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی کالای همراه مسافر ورودی سالانه تا میزان ۸۰ دلار از پرداخت حقوق ورودی معاف و مازاد بر آن به‌شرط غیرتجاری بودن با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی قابل ترخیص خواهد بود. چنانچه کالای همراه مسافر جنبه تجاری نداشته باشد، به‌استثنای کالا‌های ممنوعه پس از انجام تشریفات گمرکی ترخیص می‌شود و در صورتی که جنبه تجاری داشته باشد، در مورد کالا‌های مجاز و مجاز مشروط ترخیص آن از گمرک منوط به رعایت مقررات و انجام تشریفات مربوط به کالای تجاری است.

این گزارش می‌افزاید: گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) به‌عنوان بزرگترین گمرک هوایی کشور با تلاش شبانه‌روزی در جهت اعمال مقررات و همچنین جلب رضایت مسافرین کوشا بوده به‌طوری که در سال گذشته به تعداد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مسافرین محترم ورودی خدمات‌رسانی نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده