تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۰۲
بازدید: ۲۱
کد خبر: ۳۲۴۶۳۷
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
معاون سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:

سند تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا امضا می‌شود

‌می‌متالز - معاون ارتقای کسب و کار‌های بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد که تا ۲ ماه آینده سند تجارت آزاد ایران و کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا امضا می‌شود.

به گزارش می‌متالز، «محمدصادق قنادزاده» معاون ارتقای کسب و کار‌های بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران، در نشست خبری نمایشگاه اوراسیا که در تالار اصفهان نمایشگاه بین المللی برگزار شد، گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا از ۵ کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان تشکیل شده است و این اتحادیه از سال ۲۰۱۵ شکل گرفته که با جمعیت ۱۸۳ میلیون نفری ظرفیت خوبی را برای صادرات ما فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا سالانه ۳۸۰ میلیارد دلار واردات دارند، ادامه داد: در سال ۱۳۹۵ قرارداد موقت تجارت ترجیحی ایران با این ۵ کشور منعقد شد که در نتیجه آن در سال اول انعقاد قرارداد، صادرات ما به این کشور رشد ۸۰ درصدی داشت.

معاون ارتقای کسب و کار‌های بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: از سال ۹۹ مذاکرات تجارت به اتحادیه اقتصادی آغاز شده که طی یکی دو ماه آینده ۵ کشور برای ایران سند نهایی تجارت آزاد را امضا خواهند کرد و پس از آن نیز این سند در مجلس کشور‌ها باید به تصویب برسد که پس از تصویب در مجالس کشور‌ها پیش بینی می‌شود تجارت آزاد ایران و کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا از ابتدای سال شمسی آینده آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه با امضا سند همکاری تجارت آزاد ایران و اوراسیا تعرفه کالا‌های وارداتی بین کشور‌ها صفر می‌شود، افزود: بر این اساس می‌توانیم جهش بزرگی در صادرات داشته باشیم؛ از ۱۰۰ درصد کالا‌های تجاری ما ۸۷ درصد در لیست تجارت آزاد با تعرفه صفر قرار می‌گیرد، اما برخی کالا‌های ممنوعه وارداتی مانند برخی محصولات کشاورزی و صنایع نساجی در فهرست تجارت آزاد با تعرفه آزاد قرار نمی‌گیرد و کالا‌هایی مانند خودرو با همان تعرفه‌ای که برای آن تعیین شده وارد می‌شود.

قنادزاده با بیان اینکه ظرفیت تجارت ایران با کشور‌های اوراسیا ۳۰ میلیارد دلار است، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ صادرات ما به کشور‌های اوراسیا رشد ۲۸ درصدی داشته به طوری‌که از صادرات یک میلیارد و ۱۶۵ میلیون دلاری سال ۱۴۰۰ به صادرات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری در سال ۱۴۰۱ رسیدیم.

وی در ادامه تاکید کرد: در هفت ماهه ابتدای امسال نیز صادرات ما به کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا ۹۱۳ میلیون دلار بوده است که به این ترتیب ۲۰ درصد رشد صادرات نسبت به ۷ ماهه سال گذشته داشته‌ایم.

معاون ارتقای کسب و کار‌های بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه همزمان با برگزاری دومین نمایشگاه اوراسیا اجلاس‌های کمیسیون مشترک و کارگروه‌هایی نیز برگزار می‌شود، یادآور شد: اجلاس کمیسیون مشترک با روسیه، اجلاس کمیسیون مشترک با قزاقستان، اجلاس کمیسیون مشترک با عمان و کارگروه صنعت و معدن و تجارت با روسیه نیز برگزار می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در نمایشگاه اوراسیا ۸۰ شرکت ایران و ۲۰ شرکت از کشور‌های اوراسیایی حضور خواهند داشت که شرکت‌های فعال در زمینه‌های کشاورزی، مواد غذایی، صنعتی، خودرو، شیمیایی و پتروشیمی، لوازم خانگی، سیم و کابل، حمل و نقل، سرمایه‌گذاری، نفت و گاز، معدنی، دارو و تجهیزات پزشکی، رنگ و رزین، معدن حضور خواهند داشت.

قنادزاده همچنین گفت: نخستین دور از نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تیرماه سال ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد و دومین دور این نمایشگاه در تاریخ ۱۳ تا ۱۶ آذرماه در تهران برگزار می‌شود.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده