تاریخ: ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۴:۴۳
بازدید: ۲۰۶
کد خبر: ۳۳۱۷۸۷
سرویس خبر : آهن و فولاد

ایران به صادرکننده فولاد زنگ‌نزن تبدیل می‌شود

می‌متالز - کلنگ احداث مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ بر زمین زده شد.

به گزارش می‌متالز به نقل از روابط عمومی گروه فراطرح، در روز ۱۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ عملیات اجرایی احداث مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ هم‌زمان با سفر دور دوم ریاست جمهوری به این استان، با حضور دکتر «فرشاد مقیمی» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مهندس «خلیل قاسمی» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان، دکتر «سلمان ضربی» مدیرعامل ایزوایکو و جمعی از مقامات کشوری و استانی در بندرعباس رسما آغاز شد و کلنگ این مجتمع بزرگ فولادی که باعث رفع کامل نیاز داخلی به فولاد زنگ‌نزن می‌شود، بر زمین زده شد.

معاون وزیر صمت طی سخنرانی در این مراسم ضمن استقبال و تجلیل از احداث این مجتمع گفت: هم اکنون در آیین اجرایی مجتمع فولادسازی زنگ‌نزن و تولید ورقه‌های فولادی فراطرح آلیاژ حضور داریم که سالانه ظرفیت تولید ۸۶۴ هزار تن فولاد را دارد.

مقیمی اضافه کرد: این پروژه ظرفیت اشتغال برای ۶۰۰ نفر را مستقیم دارد.

همچنین قاسمی رِئیس سازمان صمت استان، خاطرنشان کرد: از نکات حائز اهمیت این طرح استفاده از آهن‌آلات قراضه در چرخه تولید در آینده نزدیک است.

این مسوول، با بیان اینکه با توجه به قرارگیری این طرح در موقعیت استراتژیک و جغرافیایی مناسب و سایر موضوعات از مزایای دیگر این طرح است افزود: در استان از خام‌فروشی محصول فاصله می‌گیریم و با احداث کارخانه فراطرح آلیاژ شاهد ایجاد ارزش افزوده در استان هرمزگان و در صنعت فولاد کشور هستیم.

طبق چشم‌انداز، مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ در سال ۱۴۰۵ به بهره‌برداری خواهد رسید و موجب آن می‌شود که علاوه بر تأمین نیاز داخلی فولاد زنگ‌نزن که تقریبا تمامی آن تا کنون به واسطه‌ی واردات از خارج از کشور تامین می‌شود، ایران از واردکننده این محصول راهبردی به صادرکننده آن تبدیل شود. این مجتمع که نقش بسزایی در تأمین نیاز‌های داخلی صنایع مختلف و همچنین افزایش صادرات و ارزآوری خواهد داشت، از پیشرفته‌ترین دانش و تکنولوژی روز جهان در حوزه فولادسازی بهره می‌برد و فرآیند تولید آن بر بستر فناوری سبز تعریف شده است.

فولاد زنگ‌نزن محصولی راهبردی به شمار می‌رود که کاربردی گسترده در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، صنایع دریایی و کشتی‌سازی، خودروسازی، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و... دارد. این پروژه از اهمیت شایان توجهی از جنبه استراتژیک برای تکمیل زنجیره ارزش صنعت فولاد ایران برخوردار است.

ظرفیت تولید مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ در مجموع سالانه ۸۶۴ هزار تن در انواع فولاد زنگ‌نزن (Stainless Steel) در گرید‌های آستنیتی (شامل ۳۰۴, ۳۰۴L, ۳۱۶, ۳۱۶L, ۳۲۱)، فریتی (شامل ۴۰۹, ۴۰۹L, ۴۳۰)، مارتنزیتی و فولاد‌های دوفازی یا Duplex، و همچنین گرید‌های مختلف فولاد‌های دریایی و صنایع کشتی‌سازی از جمله (A۳۶) است. گفتنی است پس از تکمیل فاز‌های مختلف تولیدی این مجتمع، نیاز کشور به انواع ورق گرم و سرد این محصول مرتفع می‌شود.

این پروژه عظیم که در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در منطقه ایزوایکو ISOICO بندرعباس احداث می‌شود، برای ۴۸۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت فراطرح آلیاژ در خصوص فناوری مورد استفاده در این پروژه راهبردی گفت: مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ با اولویت‌بخشی به حفاظت از محیط زیست، از تکنولوژی سبز یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه صنعت فولادسازی اروپا که در زمره‌ی پیشرفته‌ترین فناوری‌های موجود در دنیا در حوزه فولادسازی است، بهره می‌برد. در این تکنولوژی، پارامتر‌های محیط‌زیستی، کیفی، بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی با بالاترین استاندارد‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

ایران به صادرکننده فولاد زنگ‌نزن تبدیل می‌شود

ایران به صادرکننده فولاد زنگ‌نزن تبدیل می‌شود

ایران به صادرکننده فولاد زنگ‌نزن تبدیل می‌شود

 

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده