تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۴:۲۰
بازدید: ۳۵۵
کد خبر: ۳۴۶۴
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی
در دولت یازدهم محقق شد:

رشد 54درصدی ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن

می متالز - ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن در کشور طی دولت یازدهم با رشد 54درصدی همراه شد. این رشد اقدامی برای ایجاد ارزش افزوده بخش معدن در داخل کشور است. طی سال های 92 تا 95 ظرفیت تولید این ماده معدنی از 28.8 ملیون تن به بیش از 44.3 میلیون تن افزایش یافته است که سبب شده تقاضا برای ماده معدنی در داخل کشور افزایش و شرایط رشد ارزش افزوده و اقتصاد مقاومتی مهیا شود.
رشد 54درصدی ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن

در سال 93 ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن در مرز 30.2 میلیون تن قرار گرفت و سال بعد از آن (94) به 43.4 میلیون تن افزایش یافت.

شرکت گل گهر با ظرفیت 12.5 میلیون تن و چادرملو با 10.5 میلیون تن رتبه های اول و دوم را در اختیار دارند و شرکت های فولاد زرند ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان و گهر زمین با ظرفیت 4 میلیون تنی در رتبه سوم هستند. شرکت گهر زمین 6 میلیون تن و شرکت گل گهر 2 میلیون تن ظرفیت جدید تولید کنسانتره در دست ساخت دارد.

پیش بینی ها نشان می دهد تا پایان سال جاری ظرفیت تولید این ماده معدنی از 57 میلیون تن فراتر رود.

 

15 شرکت تولیدکننده فعلی

در حال حاضر 15 شرکت در بخش تولید و ظرفیت سازی کنسانتره سنگ آهن مشغول به کار هستند. در مدت مورد بررسی میزان تولید واقعی کنسانتره سنگ آهن در شرکت های داخلی با رشد 30درصدی از 24.1 میلیون تن به 31.6 میلیون تن رسید. در سال های 93 و 94 به ترتیب 25.7 میلیون و 31.4 میلیون تن از این ماده معدنی تولید شد.

 

8+3 طرح جدید

علاوه بر این 8 شرکت نیز در محدوده سنگان مشغول به ایجاد ظرفیت های جدید هستند که طرح های بزرگ این منطقه شامل کنسانتره فولاد مبارکه 5 میلیون تنی، فولاد خراسان،‌ توسعه ملی و کاوه پارس هر یک کارخانه 2.5 میلیون تنی در حال ساخت دارند و شرکت اپال نیز در حال ساخت طرح 2.4 میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن است. همچنین سه شرکت نیز در نقاط دیگر کشور مشغول ظرفیت سازی در این بخش هستند. شرکت کیمیا معادن سپاهان در کرستان طرح تولید کنسانتره با ظرفیت 300هزار تن، شرکت کویر یزد طرح 700هزار تنی و شرکت صبانور نیز طرح 675هزار تنی تولید کنسانتره سنگ آهن را در حال ساخت دارد

منبع: ایمیدرو
عناوین برگزیده