تاریخ: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۱:۵۳
بازدید: ۳۶۱
کد خبر: ۳۴۹۲
سرویس خبر : انرژی
از سوی مدیران بازار سرمایه و صنعت پتروشیمی تاکید شد؛

نیاز به نگاه جدید صنعت پتروشیمی به تامین مالی از بازار سرمایه

می متالز - نشست تخصصی بررسی روش های تامین مالی صنعت نفت ایران از طریق بازار سرمایه با حضور مسوولان بازار سرمایه و صنعت پتروشیمی در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی برگزار شد.
نیاز به نگاه جدید صنعت پتروشیمی به تامین مالی از بازار سرمایه

علیرضا ناصرپور، مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران در این نشست گفت: تاکنون ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تامین سرمایه در گردش شرکت های پتروشیمی از طریق معاملات سلف برای صنعت پتروشیمی در بورس کالای ایران انجام شده است.
وی با بیان اینکه تامین مالی با سررسید یک ساله نیز برای صنعت پتروشیمی به صورت انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالا مهیا بوده است، افزود: راه اندازی اوراق سلف موازی استاندارد به سال ۸۳ و تامین مالی شرکت گل گهر برمی گردد که پس از آن، انتشار اوراق سلف از سوی بورس کالای ایران برای شرکت های پتروشیمی از قبیل پتروشیمی آبادان، شیراز و پردیس انجام شد که اوراق سلف منتشر شده برای این صنعت ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.
مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران به بحث تضامین در تامین مالی صنعت پتروشیمی از بورس کالا اشاره کرد و گفت: ابزار گواهی سپرده کالایی می تواند به عنوان تضامین در تامین سرمایه در گردش شرکت های مختلف مد نظر قرار گیرد که امید می رود با رونق معاملات این ابزار، شاهد وثیقه قرار گرفتن گواهی سپرده در روند تامین مالی باشیم.

 

تاثیر گذاری در قیمت ها از اهداف بورس انرژی

حسین حسن قلی پور، رییس اداره پذیرش و بازاریابی بورس انرژی نیز در  نشست تخصصی بررسی روش های تامین مالی صنعت نفت از طریق بازار سرمایه گفت: با وجود پیشرفته هایی که در روند تامین مالی صنعت نفت و پتروشیمی از طریق بورس انرژی طی سال های اخیر صورت گرفته، اما همچنان شرکت ها و فعالان این صنعت از ظرفیت های بازار سرمایه به نحو مطلوب استفاده نکرده اند.
وی افزود: اصلی ترین ابزار بورس انرژی برای تامین مالی صنعت نفت و پتروشیمی، اوراق سلف موازی استاندارد است که این ابزار مبتنی بر کالا بوده اما می طلبد محصولاتی که روی آنها اوراق سلف منتشر می شود، بازار نقدی قوی در بورس انرژی داشته باشند تا امکان تحویل قرارداد نیز در بورس وجود داشته باشد.
حسن قلی پور اظهار داشت: هدف ما این است که ابزارهای بازار سرمایه را به فعالان صنعت نفت معرفی کنیم که در این زمینه، عزمی جدی از سوی مسوولان برای پذیرفته شدن شرکت های زیر مجموعه این حوزه در بورس های کالایی همچون بورس انرژی و کالا باید وجود داشته باشد تا علاوه بر ارائه ابزارهای تامین مالی کارآمد، کشف قیمت منطقی و معقول محصولات در بورس های کالایی صورت گیرد تا رفته رفته بتوانیم بر قیمت های منطقه ای تاثیرگذار باشیم. 

 

حرکت در مسیر طراحی ابزارهای مالی جدید

اسماعیل درگاهی، مدیر پذیرش شرکت بورس اوراق بهادار تهران نیز در این نشست با اشاره به اهمیت صنعت نفت در اقتصاد ایران و لزوم انجام سرمایه گذاری های عظیم در صنایع بالادست و پایین دست نفت، گفت: صنعت نفت نیازمند ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این صنعت است و برای رسیدن به این مهم می توان از ظرفیت های بازار سرمایه استفاده کرد. 
به گفته وی، در بورس و فرابورس و مجموعه بازار سرمایه ابزارهای مالی جذابی ایجاد شده و در حال طراحی است که صنعت نفت و پتروشیمی می تواند از ابزارهای بازار سرمایه استفاده کند.
وی افزود: اکثر شرکت ها در حوزه صنعت نفت، از ظرفیت های تامین مالی در اوج خصوصی سازی استفاده کردند، زمانی که به دلیل اصل ۴۴ الزام حضور در بورس را داشتند.
وی گفت: مکانیزم کشف قیمت بهترین کارکرد بورس کالا و انرژی است و در این بورس ها ابزارهای متنوعی شکل گرفته است و صنعت نفت به عنوان یک صنعت پربازده و کم ریسک باید از این جذابیت ها استفاده کند.

 

تجربه موفق تامین مالی پتروشیمی ها از بورس کالا

رضا محتشمی پور، رییس دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این نشست با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی دو تصویر قبل و بعد از خصوصی سازی دارد، گفت: پیش از خصوصی سازی شرکت های پتروشیمی با روش های فاینانس و با کمترین محدودیت در حوزه مالی و از شرکت های خارجی اقدام به تامین مالی می کردند.
وی در ادامه افزود: خصوصی سازی سبب شد تا شرکت های پتروشیمی به شرکت های کوچکتر تبدیل شوند و از سوی دیگر تحریم ها نیز سبب شد تا صنعت پتروشیمی با مشکلاتی درگیر شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات این صنعت، کوچک شدن شرکت ها و انجام پروژه هایی با سرمایه گذاری های بالا است، گفت: در این حوزه با بن بست مواجه هستیم؛ چرا که بعضا حجم دارایی های شرکت ها کمتر از پروژه های در دست اجرای آنها است.
محتشمی پور به تجربه موفق تامین مالی شرکت های پتروشیمی از بورس کالا اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مثبتی که طی سال های اخیر در زمینه تامین مالی صنعت پتروشیمی از بازار سرمایه رقم خورده است، طراحی ابزارهای مالی و برگزاری جلسات متعدد میان بورس کالا و شرکت های پتروشیمی بوده است که نتیجه این نشست ها ورود شرکت هایی به انتشار اوراق سلف موازی از طریق بورس کالا بوده است که تا پیش از این هیچ سابقه ای در تامین مالی به شیوه های مدرن نداشته اند.
وی در پایان عنوان کرد: باید قبول کنیم هنوز زبان مدیریت مالی در فعالان صنعت جا نیفتاده است و به عبارتی صنایع متوجه ظرفیت های بازار سرمایه در روند تامین مالی نیستند به این ترتیب باید بازار سرمایه به صورت گام به گام به معرفی ابزارهای موجود در این زمینه بپردازد.

عناوین برگزیده