تاریخ: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۰۰:۴۰
بازدید: ۴۳۲
کد خبر: ۳۵۹۰
سرویس خبر : مسکن و ساختمان
احمد شریفی:

واردات سنگ های تزئینی به کشور متوقف شود

می متالز - احمد شریفی دبیرکل انجمن سنگ ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر معادن کشور با نصف ظرفیت کار می کنند گفت: هم اکنون ۲ هزار واحد صنعتی سنگ تزئینی با ظرفیت تولید ۲۷ تن در کشور وجود دارند.
واردات سنگ های تزئینی به کشور متوقف شود

وی افزود: متاسفانه در بخش معادن نتوانسته ایم به ظرفیت مورد نظر دست یابیم زیرا متوسط سرمایه گذاری ما برای هر معدن فقط ۷۰۰ میلیون تومان است درحالیکه که استادندارد جهانی این میزان را ۲.۵ میلیارد تومان ارزیابی می کنند لذا باید در این بخش سرمایه گذاری ها افزایش پیدا کند.

شریفی تصریح کرد: توسعه بازار مصرف در عرصه های بین المللی مسئله بسیارمهمی است زیرا بازار داخلی ظرفیتی برای مصرف این میزان از تولید ندارد.

وی با تاکید بر اینکه باید به بخش صادرات توجه ویژه ای داشت گفت: ذخایر معدنی کشور حدود ۳ میلیارد تن است که اگر اکتشافات بیشتری صورت بگیرد این میزان به ۴ تا ۴.۵ میلیارد تن می رسد به این ترتیب ما کمبودی به لحاظ ذخایر معدنی نداریم.

دبیرکل انجمن سنگ ایران با اشاره به مشکلات حوزه معدن تصریح کرد: ماشین آلات این حوزه قدیمی است و به خرج افتاده و نیازمند نوسازی است که هزینه آن بالاست.

شریفی افزود: همچنین میزان تولید در این حوزه از استانداردهای مطلوب پایین تر است لذا قیمت تمام شده تولید بالا می رود که به همین دلیل قیمت سنگ های تزئینی رشد چشمگیری پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه قاچاق کالا یکی از مشکلات اقتصادی کشور است گفت: ما در بخش سنگ تزئینی در دنیا بی نظیر هستیم، هم به لحاظ تنوع و هم به لحاظ کیفی که به دلیل رسوخ فرهنگ غربی نگاه غیر ملی نسبت به این کالای ارزشمند شکل گرفته که مثلا سنگ های خارجی کیفیت بالاتری نسبت به نوع داخلی دارند.

دبیرکل انجمن سنگ ایران افزود: معمولا واردات با تعرفه کنترل می شوند که البته از اصول اصلی در گمرک کشور به حساب می آیند، درخواست ما از دولت حذف واردات سنگ های تزئینی به کشور است زیرا در حال حاضر کارگاه های ما با ظرفیت ۳۰ درصدی در حال کارند که واردات سنگ های خارجی، حیات این کارگاه ها را تهدید می کنند.

شریفی گفت: براساس قانون، اصل دریافت مالیات از مصرف کننده است که به دلیل نبود زیرساخت ها، دولت این مالیات را از تولیدکنندگان اخذ می کند، بنابراین این دولت است که باید سازوکارهای لازم را تامین کند تا مصرف کننده ارزش افزوده کالای مصرفی را بپردازد.

وی افزود: صادرات تنها راه برون رفت از رکود اقتصادی اخیر کشور است.

عناوین برگزیده