تاریخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۴:۲۳
بازدید: ۳۴۰
کد خبر: ۳۷۶۵۹
سرویس خبر : زمین شناسی
به همت کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور محقق شد:

افتتاح سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS)

می متالز - سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یکی از مهم‌ترین سازمان‏های تولیدکننده داده در زمینه تهیه و تکمیل و انتشار نقشه‏های تخصصی زمین‌شناسی و لایه‌های رقومی در کشور است که تاکنون بیش از ۱۰هزار لایه رقومی تخصصی علوم زمین را در قالب ۹۵ عنوان نقشه تهیه کرده است.
افتتاح سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS)

به گزارش می متالز، امید اردبیلی از مدیریت و ساماندهی داده‌ها به عنوان دارایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یاد کرد و افزود: ایجاد درگاهی مناسب جهت ارائه اطلاعات به کاربران با سطح‌بندی صحیح از اهداف مدیریت داده در این سازمان است.
به گفته وی، با توجه به این‌که بخش بزرگی از اطلاعات موجود دارای مؤلفه مکانی و ماهیت مکان مرجع است، لذا سامانه مدیریت  اطلاعات مکانی، سیستمی مناسب برای ذخیره و نگهداری این اطلاعات بوده که با ذخیره‌سازی این داده‌ها به‌ صورت متمرکز علاوه بر سهولت دسترسی و حفظ امنیت و تمامیت داده‌ها از انجام کارهای موازی و تکراری و اتلاف هزینه و زمان جلوگیری می‌کند.

اردبیلی با بیان این‌که پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور از نیمه دوم سال 1397 اقدام به راه‌اندازی سرویس‌ها و زیرساخت‌های مورد نیاز جهت اجرای پروژه سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS) کرد، افزود: آماده‌سازی بستر مناسب ارائه اطلاعات و یکپارچه سازی و استانداردسازی اطلاعات مکانی جهت بارگذاری در سامانه توسط کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور انجام شد و اواسط اردیبهشت ماه سال جاری به طور رسمی افتتاح شد.

سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور خاطرنشان کرد: این سامانه جامع مکانی با هدف متمرکزسازی داده‌های علوم زمین به صورت همگون، یکپارچه و استاندارد، مدیریت داده‌ها و برقراری ارتباط میان لایه‌های رقومی مختلف برای مدیران سازمان و ارائه صحیح آنها با زبان مشترک فنی-تخصصی در سطح سازمان، کاربران و ذینفعان حوزه علوم زمین با سرعت و کیفیت مناسب فعالیت می‌کند.

وی داده‌های سامانه اطلاعات مکانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را به دو دسته کلی موضوعات اکتشافی و زمین‌شناسی تقسیم‌بندی کرد و افزود: در این سامانه داده‌ها بر اساس مقیاس ملی و موضوعی تقسیم‌بندی شده‌اند و تاکنون بیش از یک هزار لایه اطلاعاتی به این سامانه وارد شده است.

اردبیلی با بیان این‌که نقشه‌های تهیه شده در سازمان در مقیاس ملی دسته‌بندی شدند، تصریح کرد: اطلاعات زمین‌شناسی تا مقیاس یک‌دویست‌پنجاه‌هزارم و اطلاعات اکتشافی تا مقیاس یکصدهزارم وارد سامانه شده و این کار ادامه دارد تا تمامی لایه‌های اطلاعاتی سازمان وارد سامانه شود.
شایان ذکر است؛ علاقه‌مندان جهت دریافت اطلاعات مورد نیاز می‌توانند به آدرس http://webgis.ngdir.ir مراجعه نمایند.

منبع: عصر معدن
عناوین برگزیده