تاریخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۳:۱۴
بازدید: ۳۴۰
کد خبر: ۳۷۷۲۳
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
رییس سازمان بورس و اوارق بهادار تشریح کرد:

اقداماتی کم نظیر در فرهنگ سازی بازار سرمایه

می متالز - شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بررسی اقدامات انجام شده در معاونت های این سازمان در سال گذشته و اثرات آن در سال جدید به پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، گفت: در حوزه بازار یکی از مهم ترین اقدامات انجام شده بحث حاکمیت شرکتی بود که اصول آن در سال گذشته تدوین و ابلاغ شد و در سال ۹۸ اجرایی می شود.
اقداماتی کم نظیر در فرهنگ سازی بازار سرمایه

به گزارش می متالز به نقل از بازار سرمایه، محمدی در ادامه افزود: همچنین با پیاده سازی IFRS با همکاری سازمان بازرسی انجام شد و هم اکنون برخی از شرکت ها این قابلیت را دارند که به صورت IFRS گزارش های خود را ارسال کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با اشاره به اقدامات حوزه معاونت بازار بیان داشت: کاهش نرخ اوراق سخاب یکی از اقدامات حوزه معاونت نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس در سال ۹۷ بود. اوراق سخاب که نرخ های تنزیل بالایی داشت با توجه به برنامه های منسجمی که در این معاونت صورت گرفت ساماندهی شد.

این مقام عالی سازمان بورس بیان داشت: این نرخ ها از ارقام بالای ۳۰ درصد به ۱۷ درصد کاهش پیدا کرد که در واقع به تامین مالی ارزان قیمت بخش خصوصی کمک خواهد کرد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اقدامات انجام شده در معاونت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس بیان داشت: در حوزه نظارت بر نهادهای مالی، صندوق های سرمایه گذاری مشترک از نظر نظام نرخ ها ساماندهی شد و تخلفات بانک ها در خصوص صدور یونیت صندوق ها نیز طی بخشنامه ای مشترک با بانک مرکزی و ابلاغ به کلیه بانک های کشور برطرف شد. بر اساس این بخشنامه صدور یونیت های سرمایه گذاری در یک پلتفرم خاص و بستر اینترنت انجام خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در حوزه تامین مالی جمعی ( CROWD FUNDFING ) که برای تولید فیلم و کتاب های مرجع گونه و توسعه نرم افزارها و کسب و کار کوچک طراحی شده است یک نوع تامین مالی از بستر اینترنت است که دستورالعمل آن با کمک وزارتخانه های رفاه، ارتباطات و اقتصاد تنظیم و در شورای عالی بورس تصویب و ابلاغ شد و نظم و نظام مشخصی پیدا کرد.

دکتر محمدی در ادامه در خصوص ارتقاء مباحث فرهنگسازی در بازار سرمایه گفت: در بحث فرهنگسازی نیز هر ساله نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با موفقیت برگزار می شود. اما اتفاق جدیدی که در این میان بسیار حائز اهمیت است این است که محدودیت سنی مخاطبان این نمایشگاه دیگر وجود ندارد به این معنی که هر ساله دانشجویان و تحلیل گران و فعالان بخش مالی مهمان نمایشگاه بودند اما از سال گذشته، دانش آموزان دبستانی نیز برای آشنایی با مفاهیم بازار سرمایه به نمایشگاه بین المللی بورس بانک و بیمه دعوت می شوند تا از نزدیک در جریان این مفاهیم قرار بگیرند. امسال نیز استقبال خوبی از این نمایشگاه انجام گرفت و گروه های سنی مختلف، با روش های مختلف سرمایه گذاری در بازار سرمایه آشنا شدند.

وی در ادامه در خصوص ارتقاء مباحث فرهنگ سازی گفت: جشنواره بورس و رسانه که ارتباط بسیار خوبی را بین حوزه روابط عمومی و اطلاع رسانی و رسانه ها ایجاد کرده است یکی از اتفاقات بسیار مهمی است که توانسته موجب تعامل بیشتر در این زمینه باشد. این جشنواره در واقع یک رویداد یونیک است که بورس و رسانه را در کنار هم قرارداده تا اثرات فرهنگی حوزه رسانه را ارزیابی کنند.

دبیر شورای عالی بورس در خصوص یکی دیگر از اقدامات مهم فرهنگ سازی بیان داشت: لیگ ستارگان بورس و مسابقه معاملات الگوریتمی نیز از دیگر برنامه ها در راستای فرهنگ سازی در حوزه بازار سرمایه است.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان در خصوص مباحث فرهنگ سازی خاطرنشان ساخت: برنامه ریزی هایی انجام شده تا افراد را در روستاهای دور افتاده با مباحث بازار سرمایه آشنا کنیم تا افراد از سنین پایین با این مفاهیم غریبه نباشند . از طرف دیگر، بحث MBA بازار سرمایه و دیپلم بورس نیز به خوبی در حال پیشرفت در جامعه دانشگاهی و حوزه آموزش و پرورش است.

محمدی تهیه سریال و فیلم های مرتبط با حوزه بازار سرمایه را از دیگر اولویت های فرهنگ سازی در سال 98 برشمرد و ارتباط مفید با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را در معرفی نهادهای مالی معتبر، یکی از برنامه های سال جدید عنوان داشت.

عناوین برگزیده