تاریخ: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۳:۳۹
بازدید: ۲۲۴
کد خبر: ۳۸۰۶۸
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
بازیگران بورس (29 اردیبهشت)

« حفاری » و « خودرو » در تیررس خرید سهامداران

می متالز - معاملات روز یکشنبه در حالی با تداوم تغییر مالکیت در اختیار سهامداران خرد قرار گرفت که در این روز 13میلیارد و 500میلیون تومان نقدینگی به پرتفوی معامله‌گران حقیقی افزوده شد.
« حفاری » و « خودرو » در تیررس خرید سهامداران

به گزارش می متالز، در این روز بازیگران خرد بیشترین خرید را در نماد حفاری شمال داشتند؛ به طوریکه 96درصد از خریدهای صورت گرفته در این نماد از سوی سهامداران خرد بود که با خالص خرید 8.3میلیارد تومانی آن‌ها دنبال شد.

 در مقابل بازیگران عمده به حمایت از نمادهای خودرویی پرداختند که در صدر آن جمع‌آوری سهام ایران‌خودرو قرار داشت؛ به‌طوری که خالص خرید حقوقی‌ها در نماد «خودرو» به 5.5میلیارد تومان رسید. در همین راستا سایپا نیز شاهد تداوم خرید سهم از سوی سهامدار عمده بود. بر این اساس امروز نیز 5میلیون سهم دیگر «خساپا» را گروه سرمایه‌گذاری سایپا جمع آوری کرد. شرکت آروین تجارت ثمین نیز به عنوان سهامدار عمده در نماد زامیاد، 500هزار سهم را به پرتفوی خود افزود.

الف) شرکت‌های سرمایه‌گذاری: در میان گروه هایی که امروز شاهد خرید و فروش‌های متعدد از سوی بازیگران بودند، می‌توان به سرمایه‌گذاری‌ها اشاره کرد. بر این اساس امروز بیش از 22میلیون سهم سرمایه‌گذاری آتیه دماوند از سوی لیزینگ صنعت ومعدن عرضه شد. البته گروه کارخانه‌های صنعتی ومعدنی ایران به عنوان دیگر حقوقی فعال در «وآتی»، 50هزار سهم را خریداری کرد.

در نماد سرمایه‌گذاری بوعلی نیز صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی گروه دی در نقش فروشنده ظاهر شد و 50هزار سهم را واگذار کرد. در همین راستا صندوق سرمایه‌گذاری تدبیرگران فردا نیز به عرضه 10هزار سهم سرمایه گذاری پردیس پرداخت.

ب) بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: در این بازار نمادهای بانکی نیز عمدتا با حمایت و خرید از سوی سهامداران عمده روبه‌رو شدند. در این میان شرکت ایرانیان اطلس به عنوان سهامدار عمده در بانک انصار به خریدهای خود در این نماد ادامه داد و امروز نیز بیش از 13میلیون سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود. در نماد بانک خاورمیانه نیز یک میلیون سهم از سوی شرکت سرمایه گذاری تامین آتیه مسکن خریداری شد.

جمع آوری 5میلیون سهم بانک ملت از سوی شرکت تعاونی معین آتیه خواهان و 37میلیون سهم بانک تجارت توسط صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی تجارت ایران نیز از دیگر خریدهای حقوقی‌ها در نمادهای بانکی بود.

ج) شرکت‌های دارویی: رصد خرید و فروش‌های امروز در نمادهای دارویی نیز نشان می‌دهد که داروسازی زهراوی با عرضه از سوی دو سهامدار عمده مواجه شد. فروش 2میلیون سهم از سوی داروسازی تهران شیمی و 6میلیون سهم توسط صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین شهر از جمله این فروش‌ها بود.

در مقابل داروپخش با حمایت و خرید 40هزار سهمی از سوی سرمایه‌‍‌گذاری دارویی تامین روبه‌رو شد. این در حالی است که بیمه مرکزی به عنوان سهامدار عمده و مالک 1.26درصدی سهام ایران دارو به عرضه 3میلیون و 500هزار سهم پرداخت.

د) شرکت‌های لیزینگی: در این روز لیزینگی ها نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران بودند. در این میان لیزینگ ایرانیان خرید و فروش هایی از سوی سهامداران عمده تجربه کرد؛ در حالی 500هزار سهم «وایران» توسط سرمایه‌گذاری سلیم خریداری شد که گسترش تجارت وسرمایه ایرانیان به عرضه سهم پرداخت و 10میلیون سهم را از پرتفوی خود خارج کرد. در این میان لیزینگ خودرو غدیر با خرید 500هزار سهم از سوی سهامدار حقیقی بالای یک درصدی روبه‌رو شد. در نماد لیزینگ صنعت و معدن نیز عرضه یک میلیون سهمی از سوی سرمایه‌گذاری تامین آتیه مسکن و در مقابل خرید 50هزار سهمی توسط گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند شکل گرفت.

ه) شرکت‌های پالایشی: نمادهای پالایشی نیز در حالی امروز شاهد انتشار گزارش های صورت مالی مربوط به پایان اسفند ماه سال 97 بودند که خرید و فروش هایی را از سوی سهامداران عمده تجربه کردند. در این میان پالایش نفت بندرعباس شاهد خرید 500هزار سهم توسط بانک رفاه کارگران بود.

در نماد پالایش نفت بندرعباس نیز در حالی 3میلیون  و 500هزار سهم از سوی سرمایه‌گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان عرضه شد که شرکت توسعه سرمایه رفاه در نقش خریدار ظاهر شد و یک میلیون و 500هزار سهم «شپنا» را به پرتفوی خود افزود.

عناوین برگزیده