تاریخ: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۳:۱۵
بازدید: ۱۷۲
کد خبر: ۳۸۰۸۶
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
عقب‌گرد بورس در کشاکش ترس و جذابیت

نقشه نیمروز بورس دوشنبه (30 اردیبهشت)

می متالز - بورس تهران با وجود انتشار فزاینده و عمدتا مثبت صورت‌های مالی بنگاه‌ها تحت فشار عمومی عرضه کار خود را آغاز کرد. اگرچه شاخص‌های اصلی سهام متاثر از اخبار سیاسی عقب‌نشینی کردند اما عمق کم اصلاح قیمت نشان داد که بازار پس از تجربه‌های دو هفته اخیر به این جمع‌بندی رسیده که تنش‌ها و تحرکات نظامی منطقه اثر بنیادی چندانی بر ارزش سهام ندارد. نکته مهم، وجود تقاضای موثر در سهم‌هایی است که طی این مدت متکی به پشتوانه‌های بنیادی بودند و امروز نیز بر اساس عملکرد قابل قبول خود، برخلاف جو عمومی بازار، یا شرایط نسبتا متعادلی سپری می‌کنند یا با رشد قیمت همراه هستند.
نقشه نیمروز بورس دوشنبه (30 اردیبهشت)

به گزارش می متالز، سیلی از صورت‌های مالی که از روز گذشته راهی سامانه کدال شد، این انتظار را به وجود آورد که قیمت سهام به احتمال زیاد، به واسطه چنین جریان مثبتی از اطلاعات به مدار صعودی خود ادامه دهد. بسیاری از شرکت‌های بورسی از روز گذشته عملکرد خود را برای سال 97 در قالب ترازنامه و صورت سود و زیان منتشر کردند و ارقام جالب‌توجهی را فراروی فعالان سهام قرار دادند. مجموعه داده‌ها و سیگنال‌های ارسالی نشاندهنده ادامه فعالیت مورد انتظار شرکت‌ها و حتی در مواردی فراتر از پیش‌بینی‌هاست. اما در حالی که انتظار می‌رفت، سهامداران به تقویت جریان اطلاعات و بهبود سودآوری شرکت‌ها واکنش درخوری نشان دهند، تحت تاثیر تداوم تحرکات نظامی و اخبار سیاسی منطقه، بیشتر در مقام فروشنده برآمدند و در سودای خروج از بازار بیش از یک‌هزار واحد از ارتفاع شاخص کل کاستند.

عقبگرد شاخص سهام طی معاملات امروز در حالی رقم خورد که دلار به عنوان دماسنج سیاسی بازارها نه تنها افزایش نیافت که با حضور موثر بازارساز و تغییرات اخیر شیوه‌های مدیریت ارزی، برای پنجمین روز متوالی عقب‌نشینی کرد. تداوم اصلاح قیمت‌های ارز آن هم پس از حادثه سفارت آمریکا در بغداد حاکی از عدم واکنش هیجانی فعالان ارزی به اخبار سیاسی و اثرپذیری از ظرفیت‌ها و محدودیت‌های اقتصادی است. با مقایسه رفتار معکوس ارز و سهام می‌توان چنین نتیجه گرفت که فروشندگان فعال بورس تهران در معاملات امروز عمدتا بر خلاف ظرفیت‌های سهام و بیشتر بر اساس ترس تصمیم به خروج گرفته‌اند. البته شدت عرضه در گروه‌های مختلف بورسی را نمی‌توان صرفا به مسائل سیاسی نسبت داد، بلکه تاثیر منفی گزارش‌های ارسالی هم در این فرآیند موثر به نظر می‌رسد.

خودروسازان در محاصره عرضه

از صبح امروز عمق و گستره اصلاح قیمت در سهم‌های خودرویی بیش از سایر گروه‌ها خودنمایی کرد. علاوه بر لیدرهای این گروه پربیننده و پرمعامله، یعنی «خساپا» و «خودرو» و «خپارس» که در پایین‌ترین حد مجاز روزانه معامله شدند، در نمادهای قطعه‌ساز این گروه نیز به تبعیت از غول‌های خودروساز شاهد نیروی پرفشار عرضه‌ و افت حداکثری قیمت بودیم. به نظر می‌رسد افزون بر تاثیر روانی اخبار سیاسی، انتشار صورت‌های مالی سایپا طی روز گذشته و شناسایی زیان 123 تومانی برای سال 97، آن هم به عنوان لیدر گروه در فشار شدید عرضه در سهام کل صنعت موثر بوده است.

باید توجه داشت که تخصیص نسبت بالایی از کل جریان نقدینگی به سهام این گروه و همچنین سهام بانکی هم تاثیر منفی خود را بر جو عمومی بازار گذاشته است. بانکی‌ها نیز با وجود صعود تدریجی از کف روزانه، در شروع معاملات تحت فشار عرضه قرار داشتند. این دو صنعت طی روزهای اخیر عمدتا در رتبه اول فهرست صنایع از حیث ارزش معاملات بودند و امروز نیز پس از صنعت پتروشیمی، موقعیت خود را در جایگاه دوم و سوم جدول مزبور حفظ کردند. بنابراین طبیعی است که بر جهت‌گیری عمومی معامله‌گران هم نقش موثری ایفا کنند.

از دست‌های خالی تا پشتوانه‌های بنیادی

به طور کلی در سهم‌هایی که طی این مدت عمدتا با بهانه‌های غیربنیادی نظیر افزایش سرمایه یا ارزش جایگزینی و تورم دارایی مورد استقبال بورس‌بازان قرار گرفته بودند، امروز در مسیر معکوس تحت فشار عرضه و در محدوده منفی قیمت معامله شدند و در موارد زیادی هم به کف روزانه قیمت تنزل کردند.

با وجود این، برخی از سهم‌ها به واسطه انتشار صورت‌های مالی فراتر از انتظار برای سال 97  با استقبال جالب توجه اهالی سهام روبه‌رو شدند. نمادهای پتروشیمی حضور پررنگی در این فهرست دارند. پتروشیمی فناواران با نماد «شفن» امروز پرمعامله‌ترین سهم گروه پتروشیمی بود. این شرکت که صورت‌های مالی خود را روز گذشته روی کدال فرستاد با شناسایی سود فراتر از انتظار برای سال گذشته با استقبال قابل ملاحظه بورس‌بازان، از مرحله پیش‌گشایش تا پایان معاملات با صف پیوسته خرید همراه بود. در همین راستا، نماد پتروشیمی پارس نیز به واسطه گزارش مثبت از عملکرد سال گذشته عنوان بزرگترین حامی شاخص در بازار منفی امروز را به خود اختصاص گرفت. علاوه بر نمادهای پرتقاضای این گروه، در سایر سهم‌ها و صنایعی که از حیث بنیادی گزارش‌های قابل قبولی را منتشر کردند در معاملات امروز با وجود فشار هیجانی عرضه، معاملات عمدتا مثبتی را پشت سر گذاشتند.

عناوین برگزیده