تاریخ: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۱:۰۵
بازدید: ۲۶۶
کد خبر: ۳۸۱۲۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
سایپا دیزل سال 97 را با زیان 195 تومانی هر سهم به پایان رساند

شتاب «خکاوه» در مسیر معکوس

می متالز - شرکت سایپا دیزل سال مالی 97 را با تکمیل جریان زیان‌سازی خود به پایان رساند. ثبت زیان خالص 518 میلیارد تومانی (195 تومان به ازای هر سهم) در حالی رقم می‌خورد که روند زیان‌بار شرکت در فصل‌های بهار و تابستان صعودی بوده‌است. با این حساب، زیان خالص شرکت در یک دوره مالی دوبرابر سرمایه شد و نسبت زیان انباشته به سرمایه شرکت به رقم نگران‌کننده 7 نزدیک می‌شود.
شتاب «خکاوه» در مسیر معکوس

به گزارش می متالز، شرکت سایپا دیزل روند عملیاتی نگران‌کننده‌ای را پشت سر می‌گذارد. «خکاوه» 279 میلیارد تومان زیان خالص در نیمه نخست سال 97 محقق کرده است و با بهبود عملکرد پاییزی شاهد کشیده شدن ترمز زیان فصلی بودیم اما ضرر خالص 172 میلیارد تومانی در زمستان، بیانگر بازگشت به مسیر پر سرعت زیان‌آوری است.

در ادامه گزارش به بررسی هرچه بیشتر دلایل بروز چنین وضعیتی خواهیم پرداخت.

شرکت سایپا دیزل در فصول سال 97 به ترتیب فروش 180، 396، 300 و 128 میلیارد تومان را محقق کرده‌است. حاشیه سود ناخالص این شرکت در این تقسیم‌بندی به ترتیب 0.5- ، 10.3 ، 8.4 ، و 5.4 درصد بوده‌است. افت معنادار حاشیه سود ناخالص در کنار کاهش توان فروش محصولات از مهمترین عوامل بروز چنین وضعیتی در زمستان است.

نکته پنهان دیگر در گزارش پایان سال که به زیان‌بار شدن عملکرد شرکت دامن می‌زند، افزایش افسار گسیخته هزینه‌های مالی‌ست. «خکاوه» که در گزارش 9ماهه به طور میانگین هزینه مالی فصلی 65 میلیارد تومانی داشته‌است، در زمستان با رشد چشمگیر این سرفصل تا سطح 145 میلیارد تومان مواجه شده‌است. حرکت پرشتاب هزینه‌های مالی در کنار کاهش تولید و فروش فصلی، رابطه تامین مالی برای بکارگیری آن در تولید را کمرنگ کرده‌است. از طرفی می‌توان رشد هزینه‌های مالی را به تلاش شرکت جهت تامین مالی از بانک برای تولید بیشتر در فصول قبلی سال مربوط دانست که با زیاد شدن بار این هزینه‌ها شاهد روند معکوس در نتیجه کلی هستیم.

عناوین برگزیده