تاریخ: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۱:۲۱
بازدید: ۲۱۲
کد خبر: ۳۸۵۰۳
سرویس خبر : آهن و فولاد
قوامی با اشاره به تحریم اخیر آمریکا:

آمریکا ناخواسته با تحریم صنایع آهن و فولاد به اقتصاد ایران کمک می‌کند

می متالز - نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به تحریم اخیر آمریکا مبنی بر تحریم صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران، گفت: این تحریم می‌تواند به فرصت‌ جدیدی برای رونق صنایع و تولیدات داخلی تبدیل شود.
آمریکا ناخواسته با تحریم صنایع آهن و فولاد به اقتصاد ایران کمک می‌کند

به گزارش می متالز، هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تحریم اخیر آمریکا مبنی بر تحریم صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران، گفت: این تحریم می‌تواند به فرصت‌ جدیدی برای رونق صنایع و تولیدات داخلی تبدیل شود مشروط بر اینکه دولتمردان بتوانند به درستی از آن استفاده کرده و نیاز کشور را از داخل تامین کنند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی افزود: ترامپ با تحریم صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس غیرمستقیم به اقتصاد ایران کمک می‌کند به طور مثال کارخانه لوله گستر اسفراین لوله‌های جداری نفت از سایز ۷ اینچ تا ۱۶ اینچ تولید می کند، شمش موردنیاز برای تولید این لوله‌ها باید در مجتمع صنعتی اسفراین تولید شود در ادامه، این مجتمع، آهن اسفنجی مورد نیاز خود را از فولاد نیشابور و سبزوار خریداری می‌کند فولاد نیشابور گُندله و کنستانتره و سنگ آهن موردنیاز برای تولید آهن اسفنجی را از خواف می‌خرد در نتیجه زنجیره ارزشی از اسفراین تا خواف به وجود می‌آید.

 

ضرورت توجه وزارت نفت به ظرفیت‌های صنایع فلزی ایران

این نماینده در مجلس دهم ادامه داد: تولید لوله‌های جداری و استفاده از ظرفیت مجتمع اسفراین، نیشابور و خواف در گرو توجه وزارت نفت، شرکت‌های نفتی و... ازظرفیت داخل است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات خاطرنشان کرد: صادرات هر تن فولاد مجتمع صنعتی اسفراین یک هزار یورو برای کشور ارزآوری دارد در حالی که اگر از این ظرفیت برای نیازهای داخلی استفاده شود می‌توان قطعات مورد نیاز خودرو، شیرهای سرچاهی برای نفت و... را تولید کرد که عواید به دست آمده از این موضوع بیشتر از صادرات است.

قوامی با بیان اینکه شرکت آذین فورج اسفراین اخیرا توانسته به توانایی تولید پنجه دینام و مثلثی پژو ۲۰۶ دست پیدا کند این در حالی است که تا شش ماه پیش این قطعات باید از خارج وارد می شد، گفت: در صورتی که دولت از ظرفیت کشور در صنایع آهن، فولاد و... به درستی استفاده کند می تواند اشتغالزایی و رونق تولید ایجاد کرده و از خروج ارز جلوگیری کند.

 

آمریکا با رفتارهای نامناسب و تحریم ایران، غیرمستقیم ما را به سمت تکیه بر توان داخلی سوق می دهد

وی با بیان اینکه آمریکا با رفتارهای نامناسب و تحریم ایران، غیرمستقیم ما را به سمت تکیه بر توان داخلی سوق می دهد، تصریح کرد: علیرغم اینکه کشور ظرفیت زیادی در حوزه فولاد، صنایع فلزی و آلومینیوم دارد برخی رانت خواران در تلاش اند با واردات این مواد، سود بیشتری به دست آوردند بنابراین اعمال تحریم ها می‌تواند بهترین فرصت برای جلوگیری از واردات باشد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات اظهار کرد: از آنجا که ممکن است در اثر این تحریم ها صادارت محدود شود می‌توان از صنایع فلزی برای تامین نیاز داخل استفاده کرد. نتیجه این امر جلوگیری از واردات است.

عناوین برگزیده