تاریخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۶:۱۷
بازدید: ۲۸۵
کد خبر: ۳۸۹۵۶
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

بهره‌برداری از معدن لیتیوم دوست‌دارانه‌ترین طرح محیط زیستی است

می متالز - عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست گفت: ماده معدنی لیتیوم انرژی پاک فردا است و بهره‌برداری از این ماده معدنی دوست‌دارانه‌ترین طرح محیط زیستی است.
بهره‌برداری از معدن لیتیوم دوست‌دارانه‌ترین طرح محیط زیستی است

به گزارش می متالز، حمید سرخیل در ارتباط با بهره‌برداری از منابع طبیعی و آسیب‌های آن به محیط زیست اظهار کرد: در حالت معمول اگر فعالیت‌های انسانی یک دهم درجه آب اقیانوس را به‌صورت محلی تغییر دهد باعث کشته شدن بسیاری از جانداران دریایی می‌شود، بنابراین هرنوع فعالیتی در راستای بهره‌برداری از طبیعت باید مبتنی بر هزینه و درآمد باشد. 

وی ادامه داد: این ارزش‌گذاری اقتصادی به این دلیل انجام می‌گیرد تا متوجه شویم آیا بهره‌برداری ما با هزینه آسیب‌های زیست محیطی در حالت تعادل قرار می‌گیرد یا خیر.

عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست تصریح کرد: علاوه بر ارزیابی‌های سود و زیان، سیاست‌، برنامه‌ کشورها و میزان بهره‌مندی آنها از مواهب طبیعی نیز در این تصمیم‌گیری‌ها مبنی بر بهره‌برداری از منابع طبیعی مؤثر است.

سرخیل در ادامه با بیان این‌که جهت‌گیری بهره‌برداری در حوزه معادن کشور می‌بایست در جهت بهره‌برداری از ماده لیتیوم معطوف شود، خاطرنشان کرد: لیتیوم انرژی جایگزین و پاک فردا است و می‌بایست این موضوع در قالب یک طرح پیشنهادی در اولویت شناسایی معادن در کشور مورد نظر قرار گرفته و ارزیابی شود.

عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست در پایان گفت: برای اکتشاف و بهره‌برداری از این ماده معدنی در طبیعت شاید در ظاهر تخریب صورت گیرد ولی نتیجه‌ مثبتی برای طبیعت در پی داشته و دوست‌دارانه‌ترین طرح محیط زیستی خواهد بود.

عناوین برگزیده