تاریخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۷:۱۸
بازدید: ۲۳۳
کد خبر: ۶۰۹۸۰
سرویس خبر : مسکن و ساختمان

بهره‌برداری از معدن مرمریت سیاه‌سنگ ماکو آغاز شد

می متالز - معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو گفت: پروانه بهره‌برداری از معدن مرمریت سیاه‌سنگ در ماکو صادر شده که دومین مورد از پروانه‌های صادره برای این نوع سنگ تزیینی گران قیمت در این منطقه به‌شمار می‌رود.
بهره‌برداری از معدن مرمریت سیاه‌سنگ ماکو آغاز شد

به گزارش می متالز، ابراهیم جلیلی روز سه‌شنبه اظهار داشت: این معدن دارای ذخیره بالغ بر ۲۰۰ هزار تن بوده و با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد ریالی موجب اشتغال مستقیم ۲۰ نفر شده است.

وی از صادرات محصول و توسعه بخش‌های فرآوری در این معدن خبر داد و افزود:‌ سنگ تزیینی مرمریت سیاه منطقه آزاد ماکو توانسته در یک‌سال اخیر جایگاه قابل توجهی در بازار سنگ‌های تزیینی داخل کشور فراهم کند.

وی ادامه داد:‌ سازمان منطقه آزاد در حال برنامه ریزی برای برند سازی این سنگ خاص و کم نظیر در کشور است.

وی بیان کرد: هم اکنون ۳۵ معدن در منطقه آزاد ماکو وجو دارد که نیمی از آنها فعال است.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ماکو کل سرمایه‌گذاری در این حوزه را از ابتدای سال جاری ۳۷۰ میلیارد ریال عنوان کرد و ادامه داد: از ابتدای سال جاری پنج پروانه معدن در حوزه آهک، شن و ماسه، سیلیس، مرمریت و مرمریت سیاه صادر و ۲۰۷ نفر نیز در این معادن مشغول فعالیت شده است.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی‌الیه شمال غرب کشور واقع شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

عناوین برگزیده