تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۰:۱۲
بازدید: ۱۴۸
کد خبر: ۶۳۷۸۱
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک:

صادرات اوج تعالی و تولید یک کشور است/ دولت عینک بدبینی نسبت به صادرکنندگان را از چشم خود بردارد

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک گفت: دولت باید عینک بدبینی نسبت به صادر کنندگان را از روی چشم خود بردارد و شرایط را برای تامین ارز کشور فراهم کند.
صادرات اوج تعالی و تولید یک کشور است/ دولت عینک بدبینی نسبت به صادرکنندگان را از چشم خود بردارد

به گزارش می متالز، منوچهر توسطی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک به مناسبت روز صادرات با تبریک این روز به فعالان اقتصادی استان مرکزی با بیان اینکه صادرات اوج تعالی و تولید در یک کشور است، گفت: در واقع زمانی که یک تولید کننده به عرصه صادرات وارد می شود این جرئت را به خود داده تا با رقبای خود در سراسر دنیا به رقابت بپردازد و سهم خود را از بازار های جهانی تصاحب کند.

وی با اشاره به اینکه سهم صادرات کشور باید بسیار بیشتر از مقدار کنونی باشد، افزود: باید در کنار بازارهای داخلی، نگاهی هم به بازار های جهانی داشته باشیم. البته تحریم های شدیدی که علیه کشورمان در طول سال های گذشته اعمال شده قطعا در صادرات هم تاثیرگذار بوده است.

توسطی با اشاره به کاهش سه برابری ارزش پول ملی در سال ۹۷، تصریح کرد: این اتفاق که در کل اتفاقی ناخوشایند بود، باعث شد تا فرصت بسیار مناسبی را برای صادرات کالا به دیگر کشورها به وجود بیاید و می بایست میزان صادرات کشور در سال گذشته و امسال به دو تا سه برابر سال های قبل می رسید.

علی رغم فرصت مناسب، صادرات در سال گذشته افزایش چشمگیری نداشت

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با بیان اینکه علی رغم فرصت بسیار مناسب صادراتی، ولی شاهد افزایش قابل توجه میزان صادرات نبودیم، گفت: قوانین و مقرراتی که برای صادرات وضع شده، باعث شده تا در طول یک سال گذشته موانعی در این راه ایجاد شود. مواردی از جمله زمانبندی برگشت ارز به کشور، نبودن مکانیزمی در خصوص تفاوت ارز نیمایی و ارز آزاد و کم کاری صندوق ضمانت صادرات در حمایت از صادرات کشور باعث شده افزایش ناچیزی را در صادرات کشور و استان شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه صادرات تنها نباید به ارزآوری خلاصه شود، گفت: صادرات یعنی تولید کالا و خدمات در داخل کشور. البته قطعا تولید نیاز به نیروی انسانی دارد و همین باعث ایجاد اشتغال در کشور شده که در نهایت رضایتمندی آحاد جامعه را به دنبال دارد.

دولت عینک بدبینی نسبت به صادرکنندگان را از چشم خود بردارد

توسطی تاکید کرد: دولت باید عینک بدبینی نسبت به صادر کنندگان را از روی چشم خود بردارد و شرایط را برای تامین ارز کشور فراهم کند.

وی  خاطرنشان کرد: به عنوان تولید کننده و صادر کننده این درخواست را از دولت داریم تا در شرایط فعلی که می خواهیم با تحریم ها مقابله کنیم، اجازه داده شود تا به استثنای کالاهای اساسی و کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می شود، ما بقی محصولات صادر شود تا ارزآوری خوبی برای کشور به همراه داشته باشد و بتوانی سربلندی و موفقیت کشور را رقم بزنیم.

عناوین برگزیده