تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۹:۱۰
بازدید: ۱۷۶
کد خبر: ۶۳۹۷۷
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

اشرف غنی و ادعای جذب سرمایه‌گذاران ژاپنی برای معادن افغانستان

می متالز - رئیس جمهور افغانستان در سفر به توکیو برای جذب سرمایه‌گذاران ژاپنی در حالی سخنرانی کرده است که سرنوشت بسیاری از پروژه‌های استخراج معادن از جمله «مس عینک» مشخص نیست.
اشرف غنی و ادعای جذب سرمایه‌گذاران ژاپنی برای معادن افغانستان

به گزارش می متالز، از زمان ریاست جمهوری اشرف غنی در سال 2014 تاکنون در حوزه منابع معدنی افغانستان اتفاق قابل تاملی به جهت رشد صنعت و اشتغال‌زایی رخ نداده است.

رئیس جمهور افغانستان به «ان‌اچ‌کی نیوز» گفت: ما در جستجوی جلب سرمایه‌گذاری ژاپن در بخش‌های منابع و مواد معدنی کمیاب در افغانستان هستیم؛ و از نقش این کشور در محیط زیست، احیای جنگل‌ها و اتصال منطقه‌ای افغانستان استقبال می‌کنیم.

غنی افزود: افغانستان حلقه مهمی است که آسیای مرکزی را به آسیای جنوبی وصل می‌کند. این کشور به یک محور تجارت انرژی در منطقه مبدل خواهد شد. ما خواستار سرمایه‌گذاری ژاپنی‌ها در بخش‌های انرژی قابل تجدید، نظام آموزشی و سرمایه بشری می‌باشیم.

افغانستان دارای منابع عظیم و غالباً دست ‌نخورده مس، سنگ آهن، کرومیت، جیوه، روی، سنگ‌های قیمتی شامل یاقوت و زمرد و همچنین طلا و نقره می‌باشد که مهم‌تر از همه این منابع می‌توان از لیتیوم نام برد.

ارزش منابع لیتیوم در افغانستان بین 1 تا 3 تریلیون دلار آمریکا تخمین زده می‌شود.

براساس شواهد برخی گروه‌های تروریستی و مخالفان مسلح دولت افغانستان از طریق کشف و فروش منابع معدنی بخشی از هزینه‌های خود را تامین می‌کنند.

گفتنی است که در گذشته نیز افغانستان قراردادهایی را در زمینه استخراج معادن با انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها منعقد کرده که در آن هیچ منفعتی برای این کشور لحاظ نشده بود.

در یکی از این قراردادها ترامپ در دیدار با «مایکل سیلور» مدیرعامل شرکت «امریکن المنتس» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فلزات و مواد شیمیایی آمریکا گفته بود که معادن سرشار افغانستان بار دیگر می‌تواند اقتصاد آمریکا را به اوج برساند به همین دلیل باید حضور نظامی آمریکا در این کشور ادامه یابد.

«اریک پرنس» بنیانگذار شرکت امنیتی «بلک واتر» که به شدت در پی خصوصی‌سازی جنگ افغانستان است، از دو سال قبل بطور جدی تلاش می‌کند تا از این طریق به منابع نادر معدنی افغانستان دست یابد.

«بازفید نیوز» با انتشار طرح 19 صفحه‌ای پرنس گزارش داد که این طرح شامل اعزام سربازان اجیر و نیروهای ویژه آمریکایی برای جنگ در کنار نیروهای افغان است.

این نخستین باری بود که پرنس به صراحت برای دستیابی به ثروت بالقوه معدنی افغانستان علاقه نشان داد.

در این گزارش بنیانگذار شرکت بلک واتر تصریح می‌کند که بیش از یک تریلیون دلار مواد معدنی نادر در خاک افغانستان نهفته است که نیروهای امنیتی می‌توانند برای استخراج آن به افغانستان بروند.

عناوین برگزیده