تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۵:۳۹
بازدید: ۲۷۹
کد خبر: ۷۴۲۹۸
سرویس خبر : انرژی
رئیس نیروگاه فولاد مبارکه خبر داد:

افزایش 10 مگاواتی ظرفیت تولید توربین گازی نیروگاه فولاد مبارکه

می متالز - با تکمیل و راه‌اندازی سیستم خنک‌کاری هوای ورودی توربین گازی نیروگاه فولاد مبارکه در تابستان سال جاری بیش از 800 مگاوات ساعت به تولید انرژی الکتریکی این واحد در ساعات پرباری شبکه افزوده شد.
افزایش 10 مگاواتی ظرفیت تولید توربین گازی نیروگاه فولاد مبارکه

به گزارش می متالز، محمد نصیری اظهار داشت: در تابستان سال 98 و در شرایط پیک بار برق شبکه سراسری بیش از 1000 مگاوات از مصرف شبکه با استفاده از سیستم‌های خنک‌سازی هوای ورودی به توربین‌های گازی تامین شد. در شرکت فولاد مبارکه نیز با راه اندازی سیستم مذکور و بهره‌برداری از آن 10 مگاوات به توان توربین گازی افزوده شد که حاصل آن افزایش بیش از 800 مگاوات ساعتی در انرژی الکتریکی تولیدی در تابستان 98 بود.

رئیس نیروگاه فولاد مبارکه تصریح کرد: این سیستم‌ها با توجه به هزینه سرمایه‌گذاری نسبتا کم، می‌توانند حدود 10 درصد افزایش تولید در توربین‌ها ایجاد کنند و نقش موثری در تامین برق در فصول گرم سال داشته باشند.

در تشریح عملکرد این توربین‌ها، کارشناس و مسئول این پروژه افزود: توربین‌های گازی مانند سایر موتورهای احتراقی با مکش، فشرده‌سازی، احتراق و انبساط سیال داغ انرژی حرارتی تولید شده را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. سپس انرژی مکانیکی با استفاده از یک ژنراتور که به شفت توربین کوپل شده است به انرژی الکتریکی تبدیل و به شبکه سراسری برق تزریق می‌شود.
حمید قاسمی خاطرنشان کرد: در نیروگاه گازی فولاد مبارکه سیستم مدیا پیش‌بینی شده بود ولی به دلیل عدم نیاز در آن زمان تکمیل نشد و ناقص ماند اما با انجام یک پروژه TQ با همکاری دفتر فنی تعمیرات و تعمیرات واحد و کارکنان بهره‌بردار، سیستم مذکور نوسازی و اشکالات آن برطرف شد.

وی افزود: عمده کارهای انجام شده در این پروژه مشتمل بر طراحی، تامین و نصب سیستم انتقال آب و نوسازی مدیاها و انجام اورهال اساسی و رفع اشکالات و نیز تهیه دستورالعمل بهره‌برداری بود که توسط کارکنان واحد انجام شد.

قاسمی در پایان از همکاری کارکنان تعمیرات و بهره‌برداری نیروگاه، واحد تولید آب‌های صنعتی و دفتر فنی تعمیرات و مدیریت‌های ناحیه انرژی سیالات و خرید و تعمیرات مرکزی قدردانی کرد.

عناوین برگزیده