تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۳:۴۲
بازدید: ۱۸۹
کد خبر: ۹۲۵۴۸

سقوط آزاد لیر

می متالز - ارزش لیر در برابر دلار به کمترین سطح ۲۰ ماه اخیر رسید.
سقوط آزاد لیر

به گزارش می متالز، روند تضعیف لیر که از هفته گذشته آغاز شد امروز نیز ادامه یافت تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود در طول ۲۰ ماه اخیر رسید. به گفته فعالان بازار، اصلی‌ترین دلیل ریزش لیر در حال حاضر نگرانی از پیامدهای اقتصادی کرونا بر روی اقتصاد ترکیه است به ویژه حالا که صنعت گردشگری این کشور به دلیل لغو پروازها و کنسلی رزرو هتل‌ها با چالشی جدی مواجه شده است.

بانک مرکزی ترکیه در اجلاس اضطراری خود همان گونه که انتظار می رفت تصمیم گرفت تا نرخ بهره را یک درصد کاهش دهد و به ۹.۷۵ درصد برساند. این بانک در بیانیه خود با اشاره به افزایش ریسک‌های موجود بر سر راه اقتصاد ترکیه در نتیجه شیوع کرونا اعلام کرد که کاهش شدید قیمت کالاها در جهان باعث تغییر الگوی مصرفی خواهد شد و از این رو بانک مرکزی برای کمک به تقویت رشد اقتصادی و حفظ ثبات در بلندمدت تصمیم به کاهش نرخ بهره گرفته است. 

بانک مرکزی ترکیه هم چنین نرخ ذخیره ارزی را ۰.۵ درصد کاهش داد که انتظار می رود در نتیجه آن حدود ۵.۱ میلیارد دلار نقدینگی به بازار تزریق شود.

در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۵ درصد صعود به ۶.۴۵۷۷ لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سه ماه نخست امسال از پنج درصد فراتر برود. ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۳۸ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۰۸۳ لیر و هر پوند معادل ۷.۷۷۱ لیر اعلام شد.

جیسون تووی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه "کپیتال اکونومیکس" گفت: این احتمال وجود کرد که نرخ برابری هر دلار تا پایان سال به ۷.۵ لیر نیز برسد. ریسک اصلی آن است که مقامات سعی کنند هر طور شده جلوی ریزش لیر را بگیرند و این اقدام می‌تواند عواقبی دردناک و بلندمدت برای بازار ارز ترکیه داشته باشد.

هم‌چنین شاخص بورس استانبول نیز تحت تاثیر عملکرد بازار ارز با ریزش بسته شد تا جایی که شاخص "بیست ۱۰۰" در پایان معاملات روزانه بیش از دو درصد نسبت به روز قبل خود در سطح کمتری قرار گرفت.

عناوین برگزیده