تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۲:۲۶
بازدید: ۱۶۷
کد خبر: ۹۲۵۶۲

تداوم حضور نقدینگی در بازار سهام

می متالز - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با وجود افت شاخص بورس حجم و ارزش معاملات قابل توجه است که این موضوع نشان‌دهنده این است که نقدینگی کماکان در بازار سهام وجود دارد.
تداوم حضور نقدینگی در بازار سهام

به گزارش می متالز، علی محمدنژاد در خصوص شرایط کنونی بازار سرمایه گفت: گسترش ویروس کرونا و اثرات این بیماری بر اقتصاد کشورهای مختلف و تولید شرکت‌ها، کاهش جهانی نفت، رسیدن به روزهای پایانی سال و تسویه اعتباری شرکت‌ها، هیجان‌زدگی برخی سهامداران به ویژه تازه‌واردان به بازار، عدم ثبات در قوانین و مقررات اتخاذ شده توسط متولیان بازار سهام و همچنین کمرنگ شدن حمایت‌های دولت از بازار سهام مجموعه عواملی هستند که موجب شده تا طی چند روز گذشته شاهد افت شاخص بورس و گاها تشکیل صف‌های فروش در نمادهای مختلف باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته نکته قابل توجه و مثبت در خصوص معاملات بازار سرمایه با وجود افت شاخص بورس و کاهش ارزش سهام برخی شرکت‌ها، پابرجا بودن حجم و ارزش معاملات است که این موضوع نشان‌دهنده این است که نقدینگی کماکان در بازار سهام وجود دارد که شاید یکی از عوامل اصلی آن سنگین‌تر شدن رکود حاکم بر سایر بازارها به ویژه به واسطه ویروس کرونا و حواشی آن است.

وی اضافه کرد: با توجه به این که در روزهای پایانی سال قرار داریم و به‌صورت سنتی برخی سهامداران اقدام به شناسایی سود می‌کنند و از سوی دیگر با توجه به تعطیلی چند روزه در ایام نوروز، برخی از سهامداران ترجیح می‌دهند سهام خود را نقد کرده و پس از تعطیلات دوباره وارد بازار سهام شوند، بنابراین طبیعی است که فشار عرضه در بازار افزایش پیدا کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: تا مادامی که نقدینگی در بازارها سهام وجود دارد نگرانی خاصی نمی‌توان برای این بازار متصور بود. ضمن اینکه نباید شرایط موجود را پایدار دید و بودن شک بازار جهانی نفت نمی‌تواند در این قیمت‌ها ماندگار باشد و یا این که ویروس کرونا هم بدون شک از میان می‌رود، کما این که در کشور چین هم روند ابتلا به این ویروس کاهشی است.

وی در پیش‌بینی معاملات بازار سهام در ایام نوروز گفت: نگاهی به وضعیت بازار سهام نشان می‌دهد به‌ طور معمول در ایام نوروز به دلیل از میان رفتن فشار فروش به ویژه به واسطه تسویه اعتباری و همچنین پشت‌سر گذاشتن تعطیلات و از همه مهم تر حضور پُررنگ حقیقی‌ها در بازار، معاملات در این ایام روان و رو به رشد است.

عناوین برگزیده