تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۵:۵۶
بازدید: ۱۷۲
کد خبر: ۹۲۵۹۴
رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر خبر داد:

عرضه های خاص پتروشیمی ها در بورس کالا برای مبارزه با کرونا

می متالز - رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر از تشکیل کارگروه مبارزه با ویروس کرونا برای عرضه های خاص پتروشیمی ها در بورس کالا جهت تامین اقلام مورد نیاز بهداشتی خبر داد.
عرضه های خاص پتروشیمی ها در بورس کالا برای مبارزه با کرونا

به گزارش می متالز، سعید ترکمان با اشاره به ارایه پیشنهادات بورس کالا برای تامین نیاز شرکت های تامین کننده شبکه رسمی توزیع اقلام مصرفی مرتبط با کنترل بیماری کرونا گفت: بورس کالا ۱۳ اسفند ماه با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم تامین هر چه سریع تر نیاز شرکت های تامین کننده شبکه رسمی توزیع اقلام مصرفی با اعتماد به تشکل ها و انجمن ها، پیشنهاداتی برای اصلاح مثبت یا منفی سهمیه های خرید مواد اولیه موردنیاز برای تولید اقلامی همچون ماسک و گان ارایه کرده که خوشبختانه انجمن ملی پلیمر آمادگی را برای هماهنگی های لازم اعلام کرده است.

وی افزود: طبق تصمیم کارگروهی که به همین منظور تشکیل شده و شامل نمایندگانی از وزارت صنعت، وزارت بهداشت، بورس کالا، انجمن ملی پلیمر و تعدادی از نهادها است، مقرر شد در برخی گریدها همچون s۶۰ عرضه ها بصورت اختصاصی و برای پوشش دارو بکار گرفته شود. درخصوص ظروف بسته بندی محلول های ضدعفونی کننده نیز با مشکلاتی مواجه هستیم که قسمتی از آن ساختاری است چراکه در شرایط کنونی تقاضای روزانه برای ظروف محلول های ضدعفونی کننده بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون بطری است که توان کافی برای تولید این میزان بطری وجود ندارد.

این مقام مسوول ادامه داد: اما نکته حائز اهمیت این است که بخش زیادی از این تقاضا واقعی نیست زیرا اگر بخواهیم نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی، بانک ها و ادارات و نهادهای عمومی را تامین کنیم باید بین ۲ تا ۳ میلیون بطری تولید شود که با همت اعضای انجمن، کارگروه مبارزه با کرونا و کمپین نفس، ۴ فهرست از اسامی شرکت های تولیدی را به وزارت بهداشت اعلام کرده ایم.

ترکمان عنوان کرد: در خصوص ماسک و گان بهداشتی نیز که عموما از مواد پلی پروپیلن تولید می شود با هماهنگی وزارت صنعت به تعدادی از تولیدکننده های بزرگ مواد اولیه موردنیاز برای تولید پارچه های بدون بافت جهت تولید ماسک و گان نیز مجوز داده شده که از طریق بورس مواد اولیه تولید این اقلام را در اختیار شرکت هایی که بصورت سه نوبته در حال تولید هستند، قرار دهند.

وی توضیح داد: با کمک و مدیریت کارگروهی که برای مبارزه با این بیماری تشکیل شده، تشکل ها و انجمن ها بر فرآیند توزیع این اقلام خاص نظارت جدی خواهند داشت و این اختیار به انجمن ملی پلیمر و شرکت های پتروشیمی داده شده که با دادن مشورت به وزارت صنعت و تغییر سهمیه های بهین یاب، این اقلام را در بورس در اختیار شرکت های تولیدکننده این کالاها قرار دهند. در نظر گرفتن عرضه های خاص نیز مربوط به شرکت هایی است که سهمیه سامانه بهین یاب دارند اما به دلیل تولید در سه نوبت کاری نیاز بیشتری به مواد اولیه دارند. از این رو پیشنهاد شده این عرضه ها بصورت خاص به این گروه های تولیدکننده تخصیص داده شود.

ترکمان تاکید کرد: با همکاری پتروشیمی ها مواد اولیه مورد نیاز تولید ظروف و بسته بندی دارو و محلول های ضدعفونی کننده با سرعت بیشتری در حال تامین است. علاوه بر این در عرضه های اخیر به دلیل اتفاقات رخ داده در بازارهای جهانی و عرضه های مناسب پتروشیمی ها بسیاری از کالاهای عرضه شده در بورس کالا وارد مچینگ شد. مقرر شده شرکت هایی که تولیدکننده این اقلام بوده ولی تولیدات را در اختیار مراکز درمانی و وزارت بهداشت قرار نمی دهند، مورد بررسی قرار گرفته و در خصوص آنها تصمیم گیری های لازم صورت گیرد.

منبع: بورس پرس
عناوین برگزیده