تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۲:۱۴
بازدید: ۱۳۵
کد خبر: ۹۲۶۹۰
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

معادن کرومیت در جبهه جدید

می متالز - اکثر معادن کرومیت، با توجه به بدهی های سنگین حقوق دولتی و عدم حمایت وزارت صمت، تعطیل خواهند شد.
معادن کرومیت در جبهه جدید

به گزارش می متالز، از اقای مهندس اسماعیلی انتظار داشتیم که بدعت بد حقوق دولتی کرومیت را که ناشی از عدم آگاهی مشاوران وزارت صمت نسبت به اوضاع بازار میباشد را حذف کند.

سال 98 اکثر معادن کرومیت بخاطر سیاستهای غلط معاونت سابق معدنی تعطیل شد.

ما انتظار زیادی داشتیم که معاونت جدید معدنی دنباله رو سیاست های غلط قبلی در معادن کرومیت کشور نباشد.

طی هفته ی گذشته، دستورالعملی از طرف معاونت محترم معدنی صادر گردید، مبنی بر اینکه حقوق دولتی معادن بر اساس سال 97 پرداخت گردد.

این دستورالعمل در ظاهر به نفع معدنکاران میباشد، اما در مورد کرومیت چنین نیست، و شرایط را به مراتب بدتر از سال قبل خواهد کرد.

معاونت محترم معدنی در نظر داشته باشند که حقوق دولتی سال 97 بدون کارشناسی وضع گردیده و تا کنون هیچ استانی نتوانسته معدنکاران کرومیت را نسبت به دلایل وضع حقوق دولتی 97 قانع کند و سازمان صمت استانها نیز قبول دارند که عدد اعلام شده خیلی بیشتر از مقدار واقعی فروش معدنکاران بوده، کاش در این مورد مجددا بازبینی کنند و دلایل و مستندات وزارت صمت برای معدنکاران کرومیت روشن باشد.

در سال 98 میانگین قیمت یک تن کرومیت عیار 42 درصد یک میلیون و دویست هزار تومان بوده ،(و براحتی قابل استعلام است)، اما اگر طبق بخشنامه ی جدید عمل شود، معدنکاران کرومیت میبایست حقوق دولتی را بر اساس سال 97، و هر تن بالای دو میلیون تومان پرداخت کنند!!!

از معاونت محترم معدنی خواهشمندیم که نسبت به بررسی مجدد، حقوق دولتی سال 97 اقدام لازم انجام دهند و از طرفی ماده ی معدنی کرومیت را از بخشنامه ی جدید که تثبیت حقوق دولتی سال گذشته، برای سال 98میباشد را مستثنی نمایند. کرومیتی ها در بدترین شرایط ممکن در دهه ی اخیر قرار دارند.

حتی سال 93 که قیمت هر تن کرومیت به دویست هزار تومان در سر معدن رسید، معدنکاران مقروض به دولت نشدند، اما امسال بیشتر معدنکاران کرومیت از پرداخت حقوق دولتی (که ناعادلانه هست) عاجز مانده اند.

اگر درآمدی برای معدنکاران کرومیت وجود داشته باشد، پرداخت حقوق دولتی جزو بدیهیات معدنکاری است.

پس باید مسئولین هم متوجه این امر باشند که چه بلایی بر سر معادن کرومیت آورده اند که بهره برداران کرومیت را وادار به چانه زنی بر سر مبالغ حقوق دولتی کرده اند.

کاش برای یکبار هم که شده، مسئولین قبول کنند که اشتباهی رخ داده و بر اشتباه گذشته ی وزارت و سیستم، مصمم نباشند. حمایت و پافشاری بر اشتباهات گذشته، خود اشتباه بزرگیست.

مالداری-کارشناس کرومیت

منبع: معدن 24
عناوین برگزیده