تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۳:۱۱
بازدید: ۱۰۲
کد خبر: ۹۲۷۷۷
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی
معاون سازمان صمت سمنان خبر داد:

کشف ۴۲ نوع ماده معدنی در استان سمنان/ اشتغال ۴۰۰۰نفر در معادن

می متالز - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت سمنان، با بیان اینکه ۴۲ نوع ماده معدنی در استان وجود دارد، گفت: این استان ظرفیت عظیم معدنی برای توسعه اقتصادی محسوب می‌شود.
کشف ۴۲ نوع ماده معدنی در استان سمنان/ اشتغال ۴۰۰۰نفر در معادن

به گزارش می متالز، محمد فروهر صبح یکشنبه در نشست کارگروه معادن استان سمنان به میزبانی صنعت معدن و تجارت ضمن بیان اینکه چهار هزار نفر در معادن استان سمنان مشغول به کار هستند و این نشان می‌دهد که معادن استان ظرفیت خوبی برای اشتغال محسوب می‌شوند، ابراز کرد: قطعاً میزان اشتغال غیر مستقیم معادن استان بیش از این میزان خواهد بود.

وی افزود: ماده معدنی خیلی از صنایع معدنی از ظرفیت معادن تشکیل می‌شود و بخش اعظمی از اشتغال صنعت استان به معادن وابسته است.

 

استخراج ۲۲ میلیون تن فرآورده معدنی در سال

معاون صمت استان سمنان ادامه داد: ۶۲۶ پروانه بهره‌برداری از معادن در استان سمنان وجود دارد که ظرفیت استخراج آنها ۲۲ میلیون تن در سال برآورد می‌شود همچنین میزان ذخیره قطعی معادن استانی ۶۹۰ میلیون تن و ذخیره احتمالی بالای یک میلیارد تن در سال است.

فروهر با بیان اینکه مهم‌ترین محصولات معدنی استان سمنان گچ، نمک، زئولیت، سلسین، سولفات سدیم، زغال‌سنگ و کرومیت است، تاکید کرد: تاکنون ۴۲ نوع ماده معدنی در استان سمنان کشف و شناسایی‌شده است همچنین باید گفت ۴۰ درصد گچ، ۶۰ درصد نمک و ۹۰ درصد زئولیت و سلسین موردنیاز کشور از معادن استان سمنان تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه معادن استان سمنان در حوزه تولیدات سولفات سدیم رتبه دوم، زغال‌سنگ و کرومیت رتبه سوم را به خود اختصاص دادند، گفت: ۱۷۵ پروانه اکتشاف معدنی تا کنون در استان صادرشده که با اجرای عملیات اکتشاف تا دو سال آینده، قابلیت بهره‌برداری به‌عنوان معدن از نواحی موردنظر مشخص خواهد شد.

عناوین برگزیده