تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۷:۱۵
بازدید: ۱۶۲
کد خبر: ۹۳۱۷۳
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

آخرین وضعیت مرزهای کشور/ کلیه مرزهای ایران با پاکستان مسدود است

می متالز - سخنگوی گمرک آخرین وضعیت مرزهای کشور را در روز ۲۸ اسفند تشریح کرد.
آخرین وضعیت مرزهای کشور/ کلیه مرزهای ایران با پاکستان مسدود است

به گزارش می متالز، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور را تشریح کرد.

گمرکات بزرگ در مرزهای آبی جنوبی کشور، روند طبیعی وعادی خود را دارند ودر گمرکات بنادر شهید رجایی، شهید باهنروجاسک در استان هرمزگان، بندر حضرت امام خمینی (ره) در استان خوزستان، گمرکات بنادر بوشهر، همچنین گمرکات بندر چابهار ، فعال هستند و روال عادی تجارت خارجی در حال انجام است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص گمرکات مرزی با کشور عراق گفت: مرزهای کشور با عراق در حال حاضربه جز مرزهای مشترک با اقلیم کردستان  مسدود است .

شرایط در مرزهای ایران با اقلیم کردستان متفاوت است بطوریکه مرز باشماق و پرویز خان در حال حاضر با حفظ کلیه شرایط و نکات بهداشتی ورعایت پروتکل های لازم برای مقابله با ویروس کرونا، باز است وطی روز گذشته قریب به دو هزار دستگاه از این دو مرز به اقلیم کردستان صادرات صورت گرفته است. 

خروج کامیونهای ترکیه از سایر مرزها برای رسیدن به بازرگان همچنان ادامه دارد و کشور ترکیه کامیونهای هیچ کشوری را به غیر اتباع ترک را پذیرش نمی کند. در حال حاضرکامیونهای ایرانی که قصد بازگشت به کشورمانرا دارند در کشور ترکیه در مرزهای ایران با این کشور پذیرش می شوند. با این حال تعداد 160 کامیون ترکیه ای که حامل کالا برای ایران هستند از سوی طرف ترک اجازه ورود به مرزهای کشور داده نشده و بلاتکلیف هستند که در این خصوص رایزنی های لازم در حال انجام است. ضمن آنکه در مرز بازرگان در حوزه مسافری، صرفا اتباع ترک مجوز خروج و هموطنان ما امکان ورود به کشور را دارا هستند. شایان توجه است که با توجه به مذاکرات سفیر ایران با مقامات وزارت بهداشت ترکیه، پیشنهاداتی در خصوص مبادلات تجاری ارایه شده که با اعلام نظر طرف ترک، امکان گشایش مرزها  وجود دارد.

طی ملاقات های مرزی صورت گرفته بین مقامات مرزی ایران و ارمنستان و طی درخواست مقامات ارمنی، پیرو محدودیت های تردد برای مسافران به ارمنستان که از ششم اسفند عملیاتی شده بود تغییراتی ایجاد شده و  از امروز 28 اسفند ماه کلیه مسافرین ورودی به کشور ارمنستان که قبلا مستثنی بودند (اتباع ارمنی، دوتابعیتی ها و دارای کارت اقامت) در صورت ورود به مدت دو هفته قرنطینه خواهند شد واین اقدام تا تاریخ 26 فروردین ماه سال 99 ادامه خواهد داشت .

مرز تجاری با جمهوری نخجوان باز است وطبق روال در حال انجام است.

تجارت با کشور آذربایجان هم در مرزهای زمینی، دریایی وریلی با حفظ کلیه پورتکل های بهداشتی در حال انجام است، ترانزیت زمینی کالا با روسیه نیزاز طریق خاک آذربایجان صورت می گیرد وشرایط عادی است.

بنادر شمالی کشور در حاشیه دریای خزر فعال هستند و سیر طبیعی تجارت خارجی در آنها برقرار است.

مرزهای کشور با ترکمنستان همچنان با تصمیم مقامات ترکمن بسته است و صرفا کامیون های ترکمن می توانندبه کشورشان بازگردند، از طرفی در مرز سرخس با این کشور به صورت محدود کالاهای صادراتی فاسد نشدنی از طریق ریل به ترکمنستان صادر می شوند ولی اینچه برون در گلستان با وجود دارا بودن ریل در مرز با ترکمنستان همچنان متوقف مانده است. 

مرزهای کشورمان با افغانستان از جمله  ماهیرود، میلک و دوغارون باز هستند و فعالیت تجاری ومسافری با رعایت کلیه کنترل های بهداشتی ازسوی گمرکات ایران و افغانستان به شکل مطلوبی در حال انجام است . 

*تا اطلاع ثانوی کلیه مرزهای کشور با پاکستان مسدود است

در مرز هوایی فرودگاه امام از روز گذشته اولین بخش از محموله تجاری دو هزار کیلویی اقلام بهداشتی مقابله با ویروس کرونا که شامل  تعداد دو میلیون ماسک سه لایه، سه میلیون ماسک فیلتردار، و دو میلیون لباس محافظت پزشکی (گان) و 10 هزار تب سنج الکترونیکی است ترخیص شده و پیش بینی می شود تا فردا 15 میلیون ماسک از این گمرک وارد کشور شد.

عناوین برگزیده