تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۷:۴۰
بازدید: ۱۶۵
کد خبر: ۹۳۱۸۶
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

سخنگوی گمرک اعلام کرد: وضعیت مرزهای کشور در روز ۲۷ اسفند/ کدام مرزها فعال هستند

می متالز - روند تجاری در تنها بندر اقیانوسی کشور در حالت عادی است و سیر فعالیت تجارت خارجی در بندر چابهار در جریان است.
سخنگوی گمرک اعلام کرد: وضعیت مرزهای کشور در روز ۲۷ اسفند/ کدام مرزها فعال هستند

به گزارش می متالز، بندر شهیدرجایی و شهید باهنر و بندر امام (ره) که سهم اصلی تجارت خارجی کشور را در حوزه واردات و صادرات بر عهده دارند فعال هستند و شناورهایی به مبدا و مقاصد متوسط و دور در حال جابجایی کالا از این مبادی هستند.

واردات و صادرات به کویت و امارات متوقف شده است و قطر نیز به لنج های چوبی مجوز ورود نمی دهد و شناورهای فلزی یخچالدار را پذیرش می کند.

در استان خوزستان ودر گمرک بندر امام خمینی (ره) ترخیص کالا با تمهیدات بهداشتی در نظر گرفته شده است که در حال انجام است. همچنین دفتر خانه های سجافی وشادگان در حال ترخیص مابقی کالا های مانده از لنجهایی که قبلا وارد آبهای سرزمینی شده اند، می باشند. گمرکات خرمشهر وآبادان با تصمیم شورای تامین تعطیل هستند.

مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق باز است و فعالیت تجاری در حال انجام است. نکته حائز اهمیت در خصوص مرز پرویز خان این است که به علت ازدحام بیش از ۳ هزار کامیون وسرعت کم ورود کامیون ها به اقلیم کردستان، نارضایتی از سوی برخی کامیون داران بوجود آمده است که باتوجه به اقدامات لازم وضروری در رعایت مسایل بهداشتی و ضدعفونی نمودن کامیونهای ورودی وخروجی بویژه سوخت اجتناب ناپذیر است. ضمن آنکه بازارچه های مرزی با اقلیم کردستان کماکان تعطیل است .وتردد مسافری نیز در مرز باشماق صورت نمی گیرد. سایر مرزها با عراق فعلا به صورت موقت بسته است.

امکان عبور کامیون های ترک از طریق مرز بازرگان به ترکیه فراهم شده و لی ترکها اجازه ورود سایر اتباع را به کشورشان نمی دهند. کامیون های ایرانی که از طریق ترکیه به مرزبازرگان رسیده اند نیز می توانند به کشور وارد شوند ولی ۱۶۰ کامیون ترک که کالاهایی برای ایران حمل می کنند همچنان از سوی ترک ها اجازه ورود به ایران برایشان صادر نشده و بلاتکلیف منتظر تصمیمات آنکارا هستند

مرز های تجاری زمینی کشور با ارمنستان بسته است و جابجایی کالا متوقف شده است.

تجارت با جمهوری نخجوان نیز مانند روزهای پیش در حال انجام است

تبادل کالا به کشور آذربایجان به روش ترانشیپ منت درحال انجام است و گمرکات درمرزهای زمینی دریایی وریلی کشورمان با این آذربایجان در حال خدمت رسانی بوده و کامیون های ترانزیتی نیز به مبدا و مقصد روسیه برای ترانزیت کالا از طریق آذربایجان، بدون هیچ مشکلی در حال تردد هستند.

بنادر و گمرکات کشوردر دریای خزر برای جابجایی کالا به روسیه فعال هستند و میزان فعالیت این بنادر در ۲۷ روز گذشته به دلیل کندی جابجایی کالا در مرزهای زمینی با شیوع بیماری کرونا بیشتر شده است .

مرز ایران با کشور ترکمنستان چه در حوزه زمینی و چه دریایی بسته است و جابجایی کالا صرفا از طریق واگن در مرز سرخس به صورت محدود درحال انجام هست وبا وجود ریل در مرزاینچه برون استان گلستان جابجایی کالا از مسیر ریلی دراین استان متوقف است و بیش از ۷۰ واگن کالای صادراتی و۲۱ کامیون صادراتی در این مرز در انتظار تصمیم مسوولین ترکمنستان است.

کلیه مرزهای کشور با افغانستان بویژه درمیلک ماهیرود و دوغارون باز وفعال است.

مرزهای کشور با پاکستان ، فعلا تعطیل است و تبادل تجاری وتردد مسافر با این کشور متوقف است.

منبع: راه مردم
عناوین برگزیده