تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۸:۱۳
بازدید: ۱۵۲
کد خبر: ۹۳۲۳۴
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت
قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران مطرح کرد:

رکود عمیق و تورم دو چالش بعد از کرونا

می متالز - در حال حاضر مشکلات اقتصادی ناشی از بروز کرونا در نبود تقاضا در بازار و کاهش واردات و صادرات خلاصه نشده و بخش های دیگری از جامعه نیز با کمبود درآمد مواجه هستند و گروهی از اصناف و بازاری ها که پیش از عید انبارهای خود را با خرید چکی پرکرده بودند نیز سال آینده با چک های برگشتی مواجه می شوند. از این رو کارشناسان معتقدند دولت باید استراتژی همه جانبه ای برای عبور از این مشکلات داشته باشد.
رکود عمیق و تورم دو چالش بعد از کرونا

به گزارش می متالز، در حال حاضر شیوع کرونا چند بخش اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است بخشی از تولیدکننده ها که در نتیجه محدودیت مرزها نمی توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را به موقع تامین کنند و صادرکننده ها نیز تحت تاثیر این عوامل قرار گرفته اند، از طرف دیگر بازارهای داخلی نیز با کاهش تقاضا روبرو شده، این در حالی است که بسیاری از همین فروشنده هایی که بیشتر متکی به فروش های شب عید بوده اند با شیوع کرونا تمام بازار خود را از دست داده اند، در حال حاضر بسیاری از کارشناسان معتقدند که باید برای جلوگیری از آسیب های اقتصادی در چند جبهه اقدامات حمایتی انجام شود. البته در چند وقت اخیر مسوولان بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دستورالعمل های را برای انتقال اقساط بانکی اسفند، فروردین و اردیبهشت به ماه های پایان اقساط و … صادر کرده اند، اما مشکلات اقتصادی به وجود آمده نیازمند یک استراتژی همه جانبه است، به گونه ای که فرصت هایی برای بازیابی اقتصاد داده شود و زیان های این چند ماه نیز تقسیم شود و همه آن به دوش مردم و و فعالان اقتصادی نیفتد؛ زیرا در شرایط کنونی هم تولیدکننده ها آسیب دیده اند و فعالان بازار نتوانسته اند محصولات خود را بفروشند و در چند ماه آینده به دلیل کاهش درآمدهای مردمی نیز تقاضا همچنان پایین خواهد بود.

عضو خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در بخش واردات و صادرات وقفه جدی ایجاد شده است، گفت: با شیوع کرونا شرکت های که وابسته به مواد اولیه خارجی هستند برای تولید مشکل جدی دارند و آنهایی که صادرکننده هستند با محدویت مرزها مواجهند. از طرف دیگر در بازار داخلی نیز طیف وسیعی از محصولات از البسه، فرش و … با کاهش تقاضا روبرو است و از آنجایی که گروهی از این افراد از چند ماه پیش کالاها را به صورت چکی خریداری کرده بودند تا پس از فروش محصولات خود چک های خود را پاس کنند مشکلاتی در آینده برایشان بروز خواهد کرد و همین مساله موجب ریزش واحدهای صنفی خواهد شد.

آرمان خالقی با بیان اینکه قیمت محصولات در آینده کاهش خواهد یافت، افزود: از آنجایی که برخی از این فروشنده ها برای نقد کردن کالای خود مجبور هستند زیر قیمت بازار اجناس را بفروشند، زیرا اگر فروش نرود بعد از عید و حتی با پایان ویروس کرونا مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت، زیرا مردم در این چند ماه درآمدی نداشته اند و قدرت خرید آن ها کاهش یافته و نمی توانند خرید کنند.

او با اشاره با اینکه در بازارهای بین المللی نیز کاهش قیمت رخ داده است، اظهار کرد: در شرایط کنونی بورس های بین المللی سقوط کرده اند و همین مساله روی قیمت کالاها تاثیر گذاشته است، این موضوع از آنجایی رخ داده که چشم انداز اقتصادی در آینده مبهم شده و فعالان تولید، مواد اولیه کمتری را دپو می کنند چون نمی دانند تولید در آینده سودآور خواد بود یا خیر؟ برای نمونه امروز قیمت نفت کاهش یافته اما سرمایه گذار نمی داند که اگر نفت را با قیمت پایین بخرند و تبدیل به محصولات پتروشیمی کند آیا بعد سودآوری خواهد داشت یا تقاضا و قیمت محصولات پتروشیمی نیز با مشکل روبرو خواهند بود.

او با تاکید بر اینکه باید یک پکیج برای تعادل بخشی به بازار و تولید برای حفظ اقتصاد وجود داشته باشد، اظهار کرد: در حال حاضر دولت و مجلس باید پکیج های برای مدیریت اقتصاد در نظر بگیرند؛ در واقع برای چک های صادر شده در ماه های شیوع ویروس کرونا از نظر برخوردهای قضایی تجدید نظر کنند تا سریع به جلب طرف منجر نشود یا برای مالیات فرصت هایی قائل شوند تا فعالان اقتصادی بتوانند با هم از این زیان اقتصادی عبور کرده و به نوعی این ضررها تقسیم شود نه اینکه تمام بار به دوش فعال اقتصادی یا دولت بیفتد.

افزایش عمق رکود تورمی در اقتصاد

اقتصاد ایران در دو سال گذشته بسیار نحیف و آسیب دیده شده بود و مشکلاتی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا بروز کرد به چالش های اقتصاد کلان افزود. یک کارشناس اقتصادی  با اشاره به اینکه بازار با رکود شدید مواجه شده است، گفت: در شرایط کنونی میزان تقاضا کاهش یافته که به دنبال آن عرضه نیز کاهش می یابد و عمق رکود را بیشتر می کند.

جواد صلاحی با بیان اینکه تغییرات بازار نفت منجر به افزایش تورم شده، افزود: در حال حاضر از یک سو بودجه در آستانه کسری قرار دارد و از سوی دیگر دولت مجبور است برای حمایت از اقشار آسیب پذیر یارانه بدهد و از آنجایی که درآمدی ندارد همه این منابع از طریق چاپ اسکناس تامین می شود که می تواند به معنای افزایش نقدینگی بدون پشتوانه باشد که نتیجه آن چیزی جز تورم نخواهد بود. از طرف دیگر بخشی از دهک های جامعه به دلیل کاهش درآمد توان خرید ندارند و این تورم و رکود مشکلات عدیده ای را برای آنها به وجود می آورد.

در حال حاضر مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در نبود تقاضا در بازار و کاهش واردات و صادرات خلاصه نشده است، در آینده و حتی بعد از پایان کرونا عواقب آن همچنان در پیکر اقتصاد و جامعه باقی خواهد ماند، زیرا دهک های از جامعه با کمبود درآمد مواجه هستند که می تواند به افزایش بزهکاری ختم شود و گروهی از اصناف و بازاری ها که پیش از عید انبارهای خود را با خرید چکی پر کرده بودند سال آینده با چک های برگشتی و رکود عمیق مواجه می شوند و دولت نیز که با کاهش قیمت نفت، کاهش صادرات و … روبرو بوده با کسری بودجه مواجه خواهد شد و این مسائل به معنای کسری بودجه خواهد بود که دولت را مجبور به اجرای سناریوی چاپ اسکناس می کند و بازهم به مشکلات تورمی دامن زده می شود.

عناوین برگزیده