تاریخ: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۲:۴۱
کد خبر: ۲۰۰۵۲۱
‌می‌متالز - وزیر امور خارجه هند پنجشنبه شب با طرح پیشنهادی، قرار گرفتن بندر چابهار در مسیر حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب را خواستار شد.

به گزارش می‌متالز، وزیر امور خارجه هند پنجشنبه شب با طرح پیشنهادی، قرار گرفتن بندر چابهار در مسیر حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب را خواستار شد.

 "اس جایشانکار" وزیر امور خارجه هند در سخنرانی خود در "روز چابهار" در اجلاس دریایی هند با ارائه پیشنهاد گنجاندن بندر چابهار به کریدور شمال- جنوب ابراز امیدواری کرد که کشور‌های عضو درگیر در این کریدور در مورد گسترش عضویت در این پروژه توافق کنند.

جایشانکار در ادامه افزود: تغییر در نقطه اتکای رشد اقتصادی جهانی به سمت آسیا فرصت‌های بی سابقه‌ای برای ارتباطات در منطقه ایجاد می‌کند.

وی اظهار کرد که بزرگداشت روز چابهار توسط هند نشان دهنده تعهد قوی آن در افزایش ارتباطات منطقه‌ای است.

وزیر امور خارجه هند خاطر نشان کرد که کریدور حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب یک پژوه دالان اصلی تجاری است که در آن هند برای ایجاد یک کریدور اقتصادی با ۱۲ کشور همکاری می‌کند.

موافقتنامه کریدور حمل ونقل بین‌المللی شمال - جنوب در شهریور ماه ۱۳۷۹ در سن پترزبورگ به امضای وزرای حمل و نقل سه کشور ایران، هند و روسیه رسید.

کریدور شمال - جنوب مهمترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا می‌باشد که در مقایسه با مسیر‌های سنتی از نظر مسافت و زمان تا ۴۰ درصد کوتاهتر و از نظر هزینه تا ۳۰ درصد ارزانتر می‌باشد.

کریدور شمال – جنوب همچنین یکی از مسیر‌های مهم ترانزیتی در آسیای میانه است و کشور‌های در مسیر این راه‌گذر هر یک با تشکیل اتحادیه و انعقاد قرارداد‌های همکاری در رقابتی همه‌جانبه به توسعه و تجهیز بنادر، جاده‌ها، ترمینال و مسیر‌های ریلی خود می‌پردازند.

 

منبع: انتخاب