تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۳:۵۸
کد خبر: ۲۰۱۶۱۰
‌می‌متالز - صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی، مبنی بر اینکه هشدار‌های لازم را درخصوص روند بازار سرمایه داده بود، از زمان مطرح شدن یکی از سوژه‌های اصلی گعده فعالان حوزه بورس و بازار سرمایه در توییتر بود.

به گزارش می‌متالز، با مطرح شدن این صحبت‌ها از سمت عبدالناصر همتی، خیلی از افراد درباره این مساله نوشتند که رئیس‌کل بانک مرکزی، اسفندماه سال ۱۳۹۸ اعلام کرد که اقبال به بازار سرمایه را نیک پنداریم؛ و سعی کردند که بین حرف‌های همتی و روحانی در رابطه با دعوت مردم به بورس رابطه‌ای برقرار کنند.

رابطه‌ای که محور آن تبلیغات و وعده و وعید برای حضور مردم و سرمایه‌گذاری آن‌ها در حوزه بورس بوده است. به اعتقاد این افراد که در شبکه اجتماعی توییتر درباره این مساله می‌نوشتند حالا که دولت کارش را انجام داده و یک سال را با کمک سرمایه مردم گذرانده است، بدون توجه به حرف‌ها و وعده‌های گذشته، دست پیش را در برابر سهامداران می‌گیرند و می‌گویند ما هشدار داده بودیم. همتی همچنین در صحبت‌هایش این مساله را بیان کرده بود که بانک مرکزی در حد توان خود از بازار سرمایه حمایت کرده که بخشی از تشدید رشد نقدینگی هم از آن سرچشمه گرفته است. در همین رابطه، عماد مدیرزاده، تحلیلگر اقتصادی، در صفحه شخصی خود در توییتر، یکی از نوشته‌های قدیمی خود را بازنشر کرد. نوشته‌ای که او در آن به بالا بودن انتظارات تورمی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا اشاره کرده و نوشته بود: «بانک مرکزی نرخ بهره را کم کرد که موجب تشدید افزایش قیمت در بورس شد. بعد از آن، انتظارتورمی پایین آمد. بانک مرکزی این‌بار نرخ سود را افزایش داد و کاهش قیمت‌ها تشدید شد. این موضوع بیشتر افزایش بی‌ثباتی بوده تا تعادل بخشیدن به بازار!» از نکات محوری که اکثر منتقدان در این خصوص مطرح می‌کردند این نکته بود که مسوولان و دولتمردان انگار به این قضیه باور دارند که مردم ایران حافظه کوتاه‌مدتی دارند و خیلی زود، حرف‌ها و وعده‌های داده‌شده را فراموش می‌کنند. برای همین هم هر از چندگاه یک بار نظرات و اظهارنظرهایشان را تغییر می‌دهند؛ یک روز درباره مقابله با ویروس کرونا تناقض‌گویی می‌کنند و روز دیگر درباره بورس و بازار سرمایه. اما از این موضوع غافل هستند که این روز‌ها همه به اینترنت و سرچ در آن دسترسی دارند و خیلی راحت می‌توانند حرف‌های گذشته افراد را پیدا کنند. در چنین فضایی هم البته افرادی بودند که در واکنش به مطرح شدن چنین نظریه‌ای به این مساله می‌پرداختند که برای همین است که دولت به فکر شبکه ملی اینترنت است تا دیگر به راحتی نتوانید حرف‌های گذشته آن‌ها را پیدا کنید. در همین رابطه یکی از کاربران فعال در حوزه بورس در توییتر، حرف‌های رئیس‌کل بانک مرکزی در اردیبهشت‌ماه سال جاری را به ترتیب در صفحه خود منتشر کرده بود: همه به این نتیجه رسیده‌اند که بازار سرمایه جای خوبی برای سرمایه‌گذاری است. خود بانک‌ها از ما می‌خواهند سود را کاهش دهیم. سهم بازار سرمایه در تامین مالی باید به حدود ۵۰درصد برسد و در پایان نوشته بود: شما شاید فراموشکار باشید، اما «آقای همتی ما فراموشکار نیستیم.»

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده