تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۶:۰۶
کد خبر: ۲۰۱۶۱۵
در وب‌سایت «فورکس» منتشر شد؛
‌می‌متالز - مس یکی از فلزات ارزشمند و بسیار مهم در اقتصاد دنیاست و تحولات قیمتی این فلز تأثیر زیادی در عملکرد بورس‌های کالایی دارد.

به گزارش می‌متالز، مس یکی از فلزات ارزشمند و بسیار مهم در اقتصاد دنیاست و تحولات قیمتی این فلز تأثیر زیادی در عملکرد بورس‌های کالایی دارد. این فلز که در اغلب بورس‌های بزرگ کالایی، ازجمله بورس فلزات لندن مبادله می‌شود، معیاری برای فهم رکود یا رونق بازار‌های جهانی است.

طبق گزارش منتشرشده در وب‌سایت «فورکس»، با شروع روند بازسازی اقتصاد دنیا، قیمت مس در بازار جهانی رشد کرد.

این وب‌سایت با اشاره به تسریع روند واکسیناسیون در دنیا و اعمال سیاست‌های مالی و پولی برای حمایت از اقتصاد‌های درگیر کرونا؛ پیش‌بینی کرد روند افزایش قیمت فلز قرمز در دنیا ادامه خواهد داشت و تا انتهای ماه جاری میلادی، رکورد تازه‌ای در قیمت فلز مس در دنیا ثبت می‌شود.

در بخش دیگری از این گزارش با یادآوری اینکه هم‌اکنون، قیمت مس در بازار جهانی، بالاترین قیمت از اواسط سال ۲۰۱۱ تاکنون را تجربه می‌کند، آمده است: «شرایط کنونی عرضه و تقاضای مس در بازار جهانی زمینه را برای رشد قیمت این کالای مهم فلزی در دنیا فراهم کرده است. باید در نظر داشت که حمایت‌های مالی دولت‌ها از اقتصاد در این روز‌های کرونایی عامل بسیار مهمی در تداوم روند افزایش قیمت این فلز است. در نتیجه این کمک‌های مالی و اجرای پروژه‌های زیرساختی در کشور‌های بزرگ مانند چین و امریکا، تقاضای مس در بازار با سرعت بیشتری نسبت به روند رشد عرضه افزایش پیدا می‌کند و نتیجه این مساله هم، شدت گرفتن روند افزایش قیمت خواهد بود. با توجه به این گزارش‌ها انتظار می‌رود، طی ماه‌های آینده، قله دیگری در قیمت مس در دنیا فتح و رکورد تازه‌ای در تاریخ این صنعت، ثبت شود.»

براساس گزارش «بورس فلزات لندن»، هم‌اکنون، میزان ذخایر مس در دنیا به پایین‌ترین سطح طی ۱۰ سال اخیر رسیده و دلیل این رخداد هم، حجم بالای استفاده از معادن مس است.

از طرف دیگر برای توسعه یک معدن مس و بهره‌برداری از آن بین ۸ تا ۱۰ سال زمان مورد نیاز است. به همین دلیل، انتظار می‌رود، طی سه سال آتی، عرضه مس همچنان کمتر از میزان تقاضا باشد و توان افزایش میزان عرضه وجود نداشته باشد.

علاوه بر این، دولت‌ها برای تقویت نرخ رشد اقتصادی اقدام به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیرساختی کرده‌اند که شاخص‌ترین آن‌ها دولت چین است. اجرای این پروژه‌ها، زمینه رشد سریع تقاضا برای مس را فراهم می‌کند که به نوبه خود، بسترساز ایجاد عدم توازن در بازار و تشدید سرعت افزایش قیمت مس خواهد شد.

در ماه فوریه سال جاری، قیمت هر تن مس در بازار جهانی به ۸۴۷۱ دلار امریکا رسید که نسبت به ماه اول امسال با رشد همراه بود. این در حالی است که در ژانویه سال جاری هر تن مس با قیمت ۷۹۷۲ دلار مبادله شد. پیش‌بینی می‌شود تا انتهای ماه مارس قیمت هر تن مس در بازار به مرز ۹۰۰۰ دلار برسد.

منبع: بورس نیوز

عناوین برگزیده