تاریخ: ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۵:۲۸
کد خبر: ۲۰۱۷۶۴
‌می‌متالز - قیمت شاخص نفت برنت، امروز (جمعه ۲۲ اسفندماه) با افت اندک قیمت همراه بود و به ۶۹ دلار و ۵۴ سنت رسید.

به گزارش می‌متالز، در حالی که کاهش تولید عرضه‌کنندگان بزرگ سبب کاهش شکاف بین عرضه و تقاضا شده و خوش‌بینی نسبت به افزایش تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال در حال افزایش است، قیمت نفت برنت روز جمعه اندکی علی‌رغم کاهش جزئی در نزدیکی ۷۰ دلار باقی‌ماند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۹ سنت معادل ۰.۱۳ درصد کاهش به ۶۹ دلار و ۵۴ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه آوریل با ۱۸ سنت معادل ۰.۲۷ درصد کاهش به ۶۵ دلار و ۸۴ سنت رسید.

نفت برنت پس از رسیدن به بالاترین رقم ۱۳ ماه اخیر در روز دوشنبه که پس از حملات حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان اتفاق افتاد، در مسیر ثبت هشتمین افزایش هفتگی متوالی قرار دارد.

عامل دیگری که موجب رشد قیمت نفت شده، تصمیم سازمان کشور‌های صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به اوپک پلاس برای تداوم عرضه محدود نفت در ماه آوریل بوده است.

با توجه به پیش‌بینی ترمیم تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال سرمایه‌گذاران در حال سرمایه‌گذاری بیشتر در بازار‌هایی نظیر بازار نفت هستند. با افزایش جمعیت واکسینه شده در کشور‌های مختلف رشد اقتصادی به آرامی در حال ترمیم است و احتمالا طی ماه‌های آینده تعداد سفر‌ها و حجم حمل و نقل هوایی و جاده‌ای افزایش خواهد یافت.

تحلیل‌گران موسسه اف جی‌ای در یادداشتی نوشتند: «با فرض موفقیت‌آمیز بودن برنامه‌های واکسیناسیون، ما انتظار داریم تقاضا برای بنزین در تابستان امسال و هم‌زمان با فصل سفر‌ها در آمریکا و اروپا افزایش یابد.»

آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت جهان هفته‌گذشته شاهد کاهش قابل توجه ذخایر بنزین خود بود. اوپک دیروز اعلام کرد، ترمیم تقاضا برای نفت عمدتاً در نیمه دوم سال رخ خواهد داد.

منبع: بورس امروز

مطالب مرتبط