تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۴۴
کد خبر: ۲۰۲۱۸۶
‌می‌متالز - روز دوشنبه پیش از نشست این هفته فدرال رزرو، بازار‌های آسیا و اقیانوسیه با نوسان همراه شدند.

به گزارش می‌متالز، (FOMC) کمیته بازار باز فدرال قرار است در ۱۶ و ۱۷ مارس تشکیل جلسه دهد و برخی از تحلیل گران انتظار دارند بانک مرکزی ایالات متحده پیش بینی تولید ناخالص داخلی خود را اصلاح کند.

از بسته محرک مالی ۱.۹ تریلیون دلاری برای اکثر آمریکایی‌ها تا ۱۴۰۰ دلار پرداخت مستقیم صورت می‌گیرد. معاملات دربازار سهام آسیا و اقیانوسیه روز دوشنبه پیش از جلسه این هفته فدرال رزرو، نوسان داشتند.

سهام‌ای اس اکس ۲۰۰ استرالیا با افزایش ۰.۳۱ درصد، ضرر‌های قبلی خود را جبران کرد. بخش انرژی ۱.۱۸ درصد سود کسب کرد در حالی که بخش مواد برخی از ضرر‌های خود را پاک کرد، اما همچنان ۰.۳۶ درصد کاهش داشت.

بازار‌های ژاپن افزایش یافت، نیک کی ۲۲۵ با رشد ۰.۳۶ درصدی روبرو شد در حالی که شاخص تاپیکس ۰.۶۹ رصد افزایش یافت. غول فناوری راکوتن ۱۸ درصد جهش کرد پس از اینکه روز جمعه این شرکت اعلام کرد سهام‌های جدیدی را برای افزایش ۲.۲ میلیارد دلار سرمایه جهت رقابت با رقبای خود در ایالات متحده رو می‌کند. انتظار می‌رود ژاپن پست ۸.۳ درصد از سهام راکوتن را بگیرد، در حالی که چاینا تنسنت ۳.۶ درصد و غول خرده فروشی ایالات متحده والمرت ۰.۹ درصد از آن سهام را به خود اختصاص خواهد داد.

در کره جنوبی، کاسپی بین سود و زیان دچار نوسان شد و معیار آن ۰.۰۹ درصد افزایش یافت، شاخص هنگ سنگ در هنگ کنگ ۰.۹۴ درصد افزایش یافت. سهام‌های چین: کامپوزیت شانگ‌های ۰.۲۱ درصد افت کرد در حالی که جز شنژن ۱.۵۱ درصد کاهش داشت.

قرار است کمیته بازار باز فدرال در تاریخ ۱۶ و ۱۷ مارس تشکیل جلسه دهد و برخی از تحلیل گران انتظار دارند بانک مرکزی ایالات متحده پیش بینی تولید ناخالص داخلی خود را به دنبال بسته محرک مالی ۱.۹ تریلیون دلاری که پرداخت‌های مستقیم تا ۱۴۰۰ دلار برای بیشتر آمریکایی‌ها ارسال می‌کند، اصلاح کند.

به نظر تحلیل گران ممکن است برخی از اعضای FOMC فکر کنند نرخ بهره باید زودتر از پیش بینی آن‌ها یعنی در دسامبر گذشته تغییر کند. تحلیل گران گفتند برای بانک فدرال، بهبودی قوی و هرگونه تغییر، چالش‌های ارتباطی را در مورد اینکه چه مدت نرخ بهره پایین خواهد ماند، ایجاد می‌کند.

در هر دوره سه ماهه، اعضای FOMC نرخ بهره کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را پیش بینی می‌کنند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو به احتمال زیاد مسیر نرخ بهره را به یک بهبود اقتصادی جامع وصل می‌کند در حالی که این فشار بیش از حد تورم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ارز‌ها و نفت

در بازار ارز، دلار آمریکا در ۹۱.۶۱۵ در برابر همتایان خود پایین‌تر معامله شد و از سطح بالای ۹۲.۰۰ در هفته گذشته سقوط کرد. ین ژاپن تا سطح ۱۰۹ تضعیف شد و در ۱۰۹.۱۰ در برابر دلار معامله شد.

در همین حال دلار استرالیا در سطح ۰.۷۷۵۰ دلار تغییر قیمت داد و نسبت به سطح قبلی در حدود ۰.۷۷۷۵ دلار سقوط کرد. روز دوشنبه با افزایش خوش بینی در مورد بهبود تقاضا، قیمت‌های نفت در معاملات آسیا افزایش یافت. در بخش عرضه، اوپک و متحدان اش این ماه گفتند که تولید را تا ماه آوریل تا حد زیادی ثابت حفظ می‌کنند. نفت خام آمریکا با ۰.۹ درصد افزایش به ۶۶.۲۰ دلار در هر بشکه رسید در حالی که نفت برنت با ۰.۷۹ درصد افزایش به ۶۹.۷۷ دلار رسید.

منبع : شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده