تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۰:۰۰
کد خبر: ۲۰۲۳۱۴
‌می‌متالز - شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد در سال ۱۳۶۷ با هدف پشتیبانی و ساخت مجتمع فولاد مبارکه افتتاح شد. پس از راه‌اندازی فولاد مبارکه، شرکت توکا فعالیت‌های خود را در برنامه‌های توسعه، تامین و تدارک مواد اولیه و تجهیزات و انجام پروژه‌های تخصصی فولاد مبارکه گسترش داد و در حال حاضر به عنوان بزرگترین و معتبرترین هلدینگ‌های لجستیکی زنجیره فولاد محسوب می‌شود.

به گزارش می‌متالز، ۱. شرکت توکا فولاد در سال ۱۳۷۸ تبدیل به سهامی عام شد و از سال ۱۳۸۰ در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

۲. هم اکنون هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد به عنوان یک نهاد مالی محسوب می‌شود که با سرمایه گذاری بلندمدت در بالغ بر ۲۵ شرکت مستقل در چهارچوب قانون تجارت و حاکمیت سازمانی مستقل فعالیت می‌کند. توکا فولاد کنترل و راهبری این شرکت‌ها را در چهار حوزه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای، گروه صنعتی و معدنی، گروه پیمانکاری و خدماتی و گروه مالی و بازرگانی به عهده دارد.

۳. گروه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای با شش شرکت که دو شرکت اصلی آن هلدینگ توکا ریل و شرکت حمل و نقل توکا هستند، با نماد‌های توریل و حتوکا در بورس اوراق بهادار به ثبت رسیده‌اند. هم اکنون ناوگان ریلی توکا ریل و زیرمجموعه آن ۲۶ درصد از کل بار ریلی کشور را حمل می‌کنند که معادل ۳۰ درصد بار معدنی کشور است.

۴. گروه صنعتی و معدنی شامل ۸ شرکت از قبیل صنایع نسوز توکا و فرآورده‌های نسوز آذر، ایران ذوب، میرکو و توکا تولید اسپادان با تولید انواع رنگ‌های صنعتی کویل کوتینگ و اپوکسی به نام توکا رنگ فولاد سپاهان است. از دیگر شرکت‌های این گروه می‌توان به شرکت فولاد تاراز به عنوان اولین تولیدکننده ورق‌های گالوانیزه و گالوالوم رنگی در ایران و همچنین شرکت فولاد افزا سپاهان اشاره کرد.

۵. گروه پیمانکاری و خدماتی با پنج شرکت در اجرای پروژه‌های صنعتی، ساختمانی، خدماتی و … فعالیت دارد.

۶. گروه مالی و بازرگانی در زمینه بازرگانی داخلی و خارجی، تامین قراضه مورد نیاز مجتمع فولاد مبارکه و همچنین خرید و فروش محصولات فولادی فعال هستند.

۷. شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد در آخرین بازنگری برنامه استراتژیک خود به دنبال به دست آوردن جایگاه برتر در بین ۲۰ شرکت اول هلدینگ سرمایه گذاری پذیرفته شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار است. این شرکت چشم‌انداز خود را برای افق ۱۴۰۴ بر اساس افزایش سود عملیاتی برای دستیابی به این جایگاه ترسیم کرده است.

۸. مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد عبدالرضا جمالی نام دارد.

۹. شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد با نماد «وتوکا» در بورس اوراق بهادار تهران حضور دارد و سهام‌داران آن شرکت فولاد مبارکه، شرکت سرمایه گذاری مهرگان تامین پارس، شرکت سرمایه گذاری صدر تامین و شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز هستند. از دیگر سهامداران این شرکت می‌توان از صندوق سرمایه گذاری بادرآمدثابت کاردان و شرکت بیمه البرز نام برد.

منبع: کاماپرس

عناوین برگزیده