تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۹:۲۰
کد خبر: ۲۰۲۴۹۶
ستاری:
می متالز - معاون علمی وفناوری رییس جمهوری با تاکید بر حمایت از تولید خودروی مدرن اقتصادی و ایران‌ساخت، گفت:‌ دانش‌بنیان‌ها نوآوری را به صنایع می‌آورند و خودروسازی صاحب توانمندی در طراحی می‌شود.

به گزارش می‌متالز، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری امروز در بازدید از بخش‌های مختلف گروه صنعتی ایران‌خودرو، در جریان پیشرفت طرح‌ها و پروژه‌های روزآمد این مجموعه صنعتی قرار گرفت.

ستاری همچنین ضمن بازدید از مرکز تحقیقات این گروه صنعتی، درباره پروژه‌های فناورانه مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و روند پیشرفت این طرح‌ها به گفتگو نشست تا زمینه‌های لازم برای پیشبرد این پروژه‌ها فراهم شود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با گروه صنعتی ایران خودرو همکاری دارد و برای حمایت از تولید خودروی مدرن اقتصادی و ایران‌ساخت، تولید گیربکس بومی، موتور سه استوانه کم‌مصرف ایران‌ساخت، بومی‌سازی تجهیزات برقی و الکتریکی خودرو با بهره‌گیری از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان بستر‌هایی را فراهم کرده است.

یکی از محور‌های فناورانه مطرح شده در این نشست طراحی خودروی ایران ساخت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گروه صنعتی ایران خودرو است که قرار است طراحی مفهومی، تعریف مشخصات و استانداردسازی، طی فرآیندی مدون پیش برود.

در اجرای این برنامه، چهار ماه برای انجام فاز طراحی مفهومی این خودرو پیش‌بینی شده تا با حمایت معاونت علمی و فناوری روند تولید این خودرو به کمک شرکت‌های دانش بنیان پیش برود و فرآیند آن، توسط کمیته همکاری مشترک دنبال شود.

کسب توانمندی طراحی به کمک دانش‌بنیان‌ها

ستاری کسب توانمندی طراحی را لازمه پیشرفت صنایع دانست و گفت: به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان این اتفاق مهم در حوزه خودروسازی رخ داده است، صنعت خودروسازی با کسب توانمندی طراحی، ماشین‌سازی و ارتقا می‌تواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به ظرفیت‌های فناورانه نهفته در صنعت خودروسازی گفت: بومی سازی تجهیزات برقی و الکترونیکی خودرو ضمن ایجاد اشتغال، می‌تواند کاهش ارزبری و خودکفایی این صنعت را به دنبال داشته باشد، خودورسازی حوزه‌ای است که شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در صورت برخورداری از توانمندی طراحی، توسعه محصولات بر بستر یک پلتفرم مشترک محقق می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که صنایع باید به‌سوی بهره‌مندی از نوآوری شرکت‌های دانش بنیان و خلاق حرکت کنند تا از دانش فنی و توانمندی طراحی و توسعه برخوردار شوند، بیان کرد: با سرمایه‌گذاری و استقبال صنایع بزرگ، اکنون توانمندی طراحی و ماشین‌سازی در صنایع خودروساز به کمک شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، محقق شده است.

ستاری گفت: امید است شاهد روزی باشیم که این شرکت‌ها با توجه به ظرفیت‌های خوبی که دارند، هر سال با توانمندی طراحی بر اساس یک پلتفرم یکپارچه بتوانند نوآوری و رقابت‌پذیری را در محصولاتشان بیش از پیش توسعه دهند.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

عناوین برگزیده