تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۲:۰۳
کد خبر: ۲۰۲۵۰۲
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد
‌می‌متالز - دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری مس پرس گفت: امسال با تلاش کارکنان صنعت مس یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار متوسط نیم درصد اکتشاف و به دارایی‌های برترین شرکت بازار سرمایه کشور اضافه شد.

به گزارش می‌متالز به نقل از مس پرس، مدیرعامل شرکت مس افزود: خوشحال هستم که اعلام کنم امسال موفق به انجام ۱۰۰ هزار متر حفاری اکتشافی شدیم که نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد ۵۰ درصدی و نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد ۲۵۰ درصدی داشته است.


وی با بیان این‌که در سال گذشته تقریباً نزدیک به ۷۰ هزار متر و در سال ۱۳۹۷، ۳۹ هزار و ۵۰۰ متر عملیات حفاری اکتشافی داشتیم، گفت: خوشبختانه نتایج ناشی از اکتشافات صورت‌گرفته بسیار خوب است به‌طوری‌که تا به امروز نزدیک به ۷۳۰ میلیون تن ذخیره جدید با عیار ۴۸ صدم درصد در منطقه «سریدون» در استان کرمان اکتشاف کردیم.


سعدمحمدی تصریح کرد: همچنین در منطقه سونگون در استان آذربایجان شرقی ۲۶۵ میلیون تن دیگر به ذخایر قبلی سونگون اضافه شد.


مدیرعامل شرکت مس ابراز امیدواری کرد در سال ۱۴۰۰ با گسترش پهنه‌ها و عملیات اکتشافی رکورد بیش از ۲۰۰ هزار متر حفاری را ثبت کنیم و ذخایر جدیدی را برای کشور ارمغان بیاوریم تا رتبه کشور را از هفتم جهانی به لحاظ ذخیره به رتبه ششم ارتقا دهیم.


سعدمحمدی گفت: یکی از برنامه‌های شرکت مس در کنار رشد فعالیت‌های اکتشافی برنامه‌ریزی برای خرید تجهیزات جدید و سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به روز دنیا برای فعالیت‌های اکتشافی است، به همین منظور فرآیند خرید ۱۵ دستگاه جدید حفاری که توانایی اکتشاف در اعماق را دارد نهایی شده است.


وی ادامه داد: با ورود این دستگاه‌ها شاهد نو شدن ناوگان و تجهیزات اکتشافی خواهیم بود و با استفاده از سیستم‌های نرم‌افزاری و هوشمند فنی و الکترونیکی و سیستم‌های ماهواره‌ای و اکتشاف ابر‌های الکترونیکی بتوانیم یک نگاه جدید و عملیاتی و فنی را در کشور فراهم کنیم تا با قدرت بیشتری در سال آینده ذخایر بسیار بزرگ‌تری را به منابع معدنی کشور اضافه کنیم.


مدیرعامل شرکت مس در پایان عنوان کرد: به دنبال گسترش دادن فعالیت‌های اکتشافی در این مناطق هستیم تا در خراسان رضوی، آذربایجان غربی، اردبیل، یزد و سیستان بلوچستان با دستیابی به ذخایر جدید و توسعه فعالیت‌های معدنی شاهد اشتغال‌زایی و ایجاد ارزش افزوده در این مناطق و کشور باشیم.

منبع: مس پرس

عناوین برگزیده