تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۰:۰۴
کد خبر: ۲۰۲۶۴۴
‌می‌متالز - به دنبال شدت گرفتن اختلافات عربستان و هند پس از تصمیم اوپک‌پلاس برای عدم افزایش تولید نفت، دهلی‌نو خرید نفت از ریاض را ۲۵ درصد کاهش می‌دهد.

به گزارش می‌متالز، به دنبال شدت گرفتن اختلافات عربستان و هند پس از تصمیم اوپک و نادیده گرفتن درخواست دهلی نو برای کمک به اقتصاد جهان با عرضه بیشتر نفت، پالایشگاه‌های دولتی هند در نظر دارند تا واردات نفت از عربستان را در ماه می‌حدود ۲۵ درصد کاهش دهند.

به گفته دو منبع آگاه، این اقدام بخشی از از تلاش دولت برای قطع وابستگی به نفت خام از غرب آسیا است.

این منبع آگاه به رویترز گفت پالایشگاه‌های ایندین اویل، هیندوستان پترولیوم و مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی مانگالور، آماده می‌شوند تا در ماه می‌حدود ۱۰.۸ میلیون بشکه نفت (از عربستان) دریافت کنند.

پالایشگاه‌های دولتی هند حدود ۶۰ درصد ۵ میلیون بشکه در روز ظرفیت پالایش این کشور را در اختیار دارند و به طور متوسط در ماه ۱۴.۷ تا ۱۴.۸ میلیون بشکه نفت عربستان را وارد می‌کنند.

هند به عنوان سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت خام در جهان، بیش از ۸۰ درصد نیاز‌های نفتی خود را از طریق واردات تامین می‌کند و به شدت به نفت غرب آسیا وابسته است.

پالایشگاه‌های ایندین اویل، هیندوستان پترولیوم و مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی مانگالور، آماده می‌شوند تا در ماه می‌حدود ۱۰.۸ میلیون بشکه نفت از عربستان دریافت کنند.

دارمندرا پرداهان، وزیر نفت هند بار‌ها از اوپک و هم پیمانانش خواسته تا تولید خود را افزایش دهند چراکه این کشور به شدت از افزایش قیمت نفت خسارت دیده است.


وی با انتقاد از کاهش تولید داوطلبانه عربستان، اقدام این کشور را عامل افزایش قیمت جهانی نفت دانست.

اوپک پلاس در ماه جاری میلادی تصمیم گرفت تا کاهش تولید خود را در ماه آوریل تمدید کند.

وزیر انرژی عربستان در پاسخ به پرادهان به دهلی نو پیشنهاد کرد تا از ذخایر راهبردی خود که سال گذشته با نفت ارزان پر شده است، استفاده کند.

وزارت نفت هند از پالایشگاه هایش خواسته است تا منابع واردات نفت خام خود را متنوع ساخته و از وابستگی به نفت غرب آسیا بکاهند.

به گفته منابع آگاه، پالایشگاه‌های هند نمی‌توانند واردات نفت از عربستان را در ماه آوریل کاهش دهند، زیرا سفارش‌های آن‌ها در اوایل ماه مارس و پیش از تصمیم اوپک پلاس ثبت شده است.

عربستان عرضه نفت به برخی از پالایشگاه‌های آسیا را کاهش داده است، اما حجم‌های ماهانه برای پالایشگاه‌های هندی را حفظ کرده است. در عین حال، این کشور تقاضا پالایشگاه‌های هندی برای نفت بیشتر را رد کرده است.

سهم خرید نفت هند از غرب آسیا در ماه فوریه به پایین‌ترین سطح در ۲۲ ماه گذشته رسیده است.

در ماه فوریه، آمریکا به دومین تامین کننده نفت هند پس از عراق تبدیل شد و عربستان برای نخستین بار از ژانویه ۲۰۰۶ به جایگاه چهارم در صادرات نفت به این کشور نزول کرد.

 هند به دنبال خرید نفت ارزان‌تر از ایران و ونزوئلا


پیش از این منابع هندی گفته بودند که احتمالا مقامات این کشور تلاش دیپلماتیک برای متحد کردن کشور‌های مصرف کننده نفت علیه اوپک پلاس که با کاهش عرضه، قیمت نفت را بالا نگه داشته است، صورت دهند.

در عین حال این منابع اشاره کرده بودند که دهلی نو در نظر دارد تا واردات انرژی ارزان‌تر از کشور‌هایی نظیر ایران و ونزوئلا را برای مقابله با این گروه ازسربگیرد.

هند زمانی و پس از چین دومین خریدار نفت ایران بود، اما از اواسط سال ۲۰۱۹ و به خاطر فشار آمریکا خرید نفت از کشورمان را متوقف کرده است.

منابع آگاه گفته بودند دهلی نو در نظر دارد تا واردات انرژی ارزان‌تر از کشور‌هایی نظیر ایران و ونزوئلا را برای مقابله با این گروه ازسربگیرد.

یکی از مقامات هندی گفته بود: «کاهش واردات از ایران تحت فشار دولت ترامپ صورت گرفت. اکنون، یا آمریکا به حل بحران انرژی ما کمک خواهد کرد یا ما به نفع کشور خود عمل خواهیم کرد.»

همچنین وزیر نفت هند در گفتگو با شبکه تلویزیونی بلومبرگ گفته بود: «امیدوارم در دوره ریاست جمهوری «جو بایدن» بتوانیم نفت بیشتری از ایران و ونزوئلا خریداری کنیم، هند نیاز به متنوع کردن منابع نفتی خود برای واردات دارد.»

دهلی نو می‌گوید انتظار دارد که آمریکا در دوره ریاست جمهوری جدید طوری رفتار کند که هند که سومین کشور وارد کننده نفت در جهان است، بتواند منابع نفتی خود را برای واردات متنوع‌تر کند.

هرچند که سیاست‌ها و اظهار نظر‌های بایدن از زمان روی کار آمدن، نشانی از برداشتن تحریم‌های نفتی ایران ندارد. 

اما ام کی سورانا، مدیرعامل شرکت نفتی دولتی هندوستان پترولیوم هم اعلام کرد در صورتی که آمریکا تحریم‌های نفتی علیه ایران را کاهش دهد، پالایشگاه‌های هندی خرید نفت از این کشور را از سر می‌گیرند.

هند اصلی‌ترین عامل افزایش تقاضای نفت


این جدال‌ها در حالی صورت می‌گیرد که هند در دو دهه آینده، اصلی‌ترین عامل افزایش تقاضا برای انرژی در جهان خواهد بود و ۲۵ درصد رشد تقاضا برای انرژی در جهان را به دوش خواهد کشید.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) می‌گوید این کشور تا سال ۲۰۳۰ از اتحادیه اروپا به عنوان سومین مصرف کننده انرژی در جهان پیش خواهد گرفت.

بر اساس برآورد IEA، دهلی نو به عنوان دومین واردکننده بزرگ خالص نفت در جهان پس از چین، در حال حاضر، حدود ۷۶ درصد نیاز‌های نفتی خود را از راه واردات تامین می‌کند که این وابستگی تا سال ۲۰۳۰ به ۹۰ درصد و تا سال ۲۰۴۰ به ۹۲ درصد خواهد رسید.

 

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده