تاریخ: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۲۸
کد خبر: ۲۰۸۳۲۴
‌می‌متالز - گزارش سه ماهه نخست سال جاری میلادی اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت ایران روند افزایشی یافته به میزان دوسال گذشته رسیده است.

به گزارش می‌متالز، اگرچه گزارش‌های غیررسمی از زمستان گذشته موید این موضوع بود که تولید نفت ایران در مسیر افزایشی قرار گرفته، اما حالا گزارش رسمی اوپک روند رو به بهبودی را پیش روی اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ قرار می‌دهد.

میزان فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰ روزانه ۲.۳ میلیون بشکه درروز برآورد شده است، عددی که هنگام رونمایی از لایحه بودجه خیلی‌ها را شوکه کرد که با توجه به روند کاهشی فروش و شرایط ناپایدار سیاسی این پیش بینی خوش بینانه است. با این حال گزارش سه ماهه نخست اوپک نشان می‌دهد که پیش بینی دولت در بودجه خیلی هم دور از انتظار نبوده است و گزارش اخیر اوپک بر درستی این پیش بینی مهر تایید زده است.

بودجه ۹۹ بر مبنای فروش ۶۵۰ هزار بشکه نفت در روز بسته شده است. مشخص بود که بودجه‌ریزان امید چندانی به فروش نفت ندارد. البته در اواخر سال ۹۹ فروش نفت وضعیت بهتری پیدا کرد که این مساله ناشی از روی کارآمدن دولت جدید در آمریکا بود.

در گزارش اوپک آمده است که در پایان سال ۲۰۲۰ و به دنبال امیدواری اقتصاد‌ها به عادی شدن شرایط پس از تزریق واکسن کرونا، تقاضای جهانی برای نفت بهبود یافت به طوری که کشور‌های غیرعضو اوپک ۶۲.۹ میلیون بشکه نفت تولید کردند.

در مدت یاد شده عربستان سعودی از تولید ۹ میلیون و ۷۷ هزار بشکه در ماه ژانویه به ۸ میلیون و ۹۰ میلیون بشکه در ماه مارس کاهش تولید را به ثبت رسانده که کاهشی در حدود ۳۳ درصدی است.

اگرچه در اغلب پیش بینی موسسات معتبر مالی دنیا خبری از بازگشت قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در سال جاری نیست، با این حال رشد کامودیتی‌ها و همبستگی تاریخی نرخ‌های کامودیتی با رشد اقتصاد حکایت از آن دارد که سال جاری میلادی بهبود نسبی در اقتصاد جهان رخ خواهد داد. هرچند درباره ایران، بسیاری از مفروضات بستگی به نتیجه مذاکرات برجام و البته تصویب دو لایحه معطل مانده در مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد، اما رشد تولید نفت نشانه‌های مثبتی هم پیش روی اقتصاد ایران قرار داده است.

منبع: بورس امروز

عناوین برگزیده