تاریخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۵۷
کد خبر: ۲۰۸۶۷۸
‌می‌متالز - طبق داده‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، ویروس کرونا سرمایه‌گذاری جهانی را به پایین‌ترین حد ۱۵ سال اخیر رساند.

به گزارش می‌متالز، داده‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) نشان داد که جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در سراسر جهان به ۸۴۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ سقوط کرده که نسبت به سال ۲۰۱۹، ۳۸ درصد کاهش داشته است. در این گزارش، همه گیری ویروس کرونا، به روند نزولی مداوم سرعت داده و منجر به کاهش جریان مستقیم سرمایه گذاری مستقیم خارجی به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۵ شده است. در سال ۲۰۲۰، جریان مستقیم سرمایه گذاری مستقیم خارجی تنها یک درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را که کمترین میزان از سال ۱۹۹۹ است را نشان داد.

طبق سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، سال گذشته جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بیشتر کشور‌ها تنزل داشته است. ۷۰ درصد آن‌ها در سراسر اتحادیه اروپا سقوط کردند، بیشتر به دلیل واگذاری‌ها از هلند و کاهش بیش از ۱۰ میلیارد دلار در تعدادی از کشور‌های اتحادیه اروپا است. ورودی سرمایه به کشور‌های گروه بیست ۲۸ درصد کاهش یافت، در حالی که جریان خروجی ۴۳ درصد کاهش یافت.

چین طی شش سال، برای دومین بار از ایالات متحده به عنوان مقصد برتر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سراسر جهان پیشی گرفت. این دو اقتصاد از جریان مستقیم خارجی به ترتیب ۲۱۲ و ۱۷۷ میلیارد دلار استقبال کردند. هند و لوکزامبورگ (به استثنای نهاد‌های خاص) از بزرگ‌ترین دریافت کنندگان بعدی اند.

در این گزارش گفته شده که بازگشت فعالیت‌ها که در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ آغاز شد و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ در کشور‌های پیشرفته با بسیاری از معاملات در بخش‌های بهداشت و درمان و فناوری ادامه یافت، می‌تواند سرمایه گذاری مستقیم خارجی را افزایش دهد، مگر اینکه واگذاری‌های عمده دیگری در سال ۲۰۲۱ صورت گیرد.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده