تاریخ: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۲۹
کد خبر: ۲۰۸۷۴۶
‌می‌متالز - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: برداشت غیرمجاز معادن بوکسیت موجب متلاشی شدن جاده سرفاریاب_ دهدشت شده است.

به گزارش می‌متالز، در نشست کمیسیون ایمنی راه‌ها محمد نصیری‌راد از برداشت غیرمجاز از معادن بوکسیت انتقاد کرد و گفت: برداشت تناژ غیرمجاز از معدن بوکسیت جاده سرفاریاب_ دهدشت (تنگ پیرزال _ چرام) موجب خسارت به این جاده شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: جاده سرفاریاب به سمت دهدشت جاده درجه ۲ محسوب می‌شود و تناژ مجاز عبور از این جاده ۱۰ تن است، اما شرکت بوکسیت ۲۵ تا ۳۰ تن حمل می‌کند و همین امر موجب خسارت به باند رفت این جاده شده است.

وی عنوان کرد: بر اساس ماده ۱۴ قانون معادن کشور و تبصره ۶ همین ماده ۱۵ درصد بهای مواد معدنی به عنوان حقوق دولتی باید به حساب سازمان صمت استات‌ها واریز شود تا در راستای ایجاد و تعمیر زیرساخت‌های استفاده شود.

این مسوول بیان کرد: جاده سرفاریاب به سمت دهدشت سال ۹۶ روکش و لگه‌گیری شده، اما هنوز تایید قطعی نشد که براثر عبور بار سنگین متلاشی شده است.

در ادامه هم کیامرث حاجی‌زاده با اشاره به استخداج سالانه ۳۰ هزار تن بوکسیت از این معدن گفت: پیمانکار از استخراج ماده معدنی بوکسیت سود می‌برد و هیچ سود و فایده‌ای برای استان ندارد. این معادن باید به ایجاد زیرساخت‌ها کمک کنند، اما متاسفانه کمکی که نشده هیچ بلکه خسارتی هم به زیرساخت‌ها وارد شده که باید جبران کند.

گفتنی است در این خصوص مقرر شد کار گروهی با حضور راهداری و حمل و نقل، سازمان صمت و دفتر فنی استانداری برگزار و وضعیت این شرکت تعیین تکلیف شود در غیر اینصورت پلمب و تعطیل شود.

منبع: خبرگزاری فارس

عناوین برگزیده