تاریخ: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۴۸
کد خبر: ۲۰۹۱۸۷
عضو هیات مدیره بانک سپه تاکید کرد؛
‌می‌متالز - معاون مدیرعامل بانک سپه در حوزه فناوری اطلاعات گفت: ارایه کلیه خدمات و سرویس‌های بانکی به مشتریان بانک‌های ادغام شده در بانک سپه، همچون گذشته و به نحو مطلوب ادامه دارد.

به گزارش می‌متالز، سیدمهدی حسینی اظهار داشت: اجرای موفق گام نخست طرح ملی ادغام به عنوان اقدامی بنیادین در راستای اصلاح نظام بانکی کشور، با راهبری و حمایت مسوولین ارشد نظام و با برنامه‌ریزی منسجم و تلاش شبانه‌روزی کلیه عوامل اجرایی آن، عملیاتی شد و مراتب از سوی مقامات اقتصادی و سیاسی کشور مورد تقدیر قرار گرفته است.
وی افزود: ابرپروژه ادغام، به لحاظ اهمیت، وسعت و ابعاد اجرایی آن در سطح ملی بی‌نظیر بوده و همراهی و مشارکت نهاد‌های ذیربط از جمله ستادکل نیرو‌های مسلح، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی، نقش به سزایی را در تحقق آن ایفا کردندودر این میان، تمامی تلاش و همت مجموعه مدیران و کارکنان بانک سپه و بانک‌های ادغام شده، بر این اصل استوار بوده است که ارایه کلیه خدمات و سرویس‌های بانکی به مشتریان، همچون گذشته استمرار یابد.
عضو هیات مدیره خاطرنشان کرد: با توجه به پیچیدگی موجود در یکسان سازی سامانه‌های بانکی و انتقال داده‌ها طی یک بازه زمانی کوتاه در سال ۱۳۹۹ که البته از مهمترین الزامات آن، مراجعه مشتریان برای تغییر کارت‌ها و حساب‌های بانکی ایشان بود، لیکن بانک سپه در اقدامی نوآورانه با طراحی و استقرار یک سامانه واسط بین بانکی، مانع حضور مشتریان در شعب در شرایط شیوع بیماری کرونا گردید.
دکتر حسینی افزود: در این شیوه، بدون تغییر حتی یک حساب یا کارت مشتری، ارایه خدمات بانکی ادامه یافت. بر این اساس، به منظور جلوگیری از بروز کمترین تأثیر منفی در ارایه خدمات به مشتریان بانک‌ها و موسسه ادغام شده و همچنین مدیریت نحوه مراجعه مشتریان به شعب با توجه به وضعیت بیماری کرونا در کشور، نسبت به تقویت زیرساخت‌ها و اتصال کلیه شعب بانک‌های ادغامی به یکدیگر در سطح کشور اقدام شد و سامانه جدیدی با نام سامانه سمتا (سامانه متمرکز تبادل اطلاعات بانکی) طراحی و استقرار یافت.
معاون مدیر عامل بانک سپه در حوزه فناوری اطلاعات در ادامه گفت: بدین ترتیب و با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا در حوزه فناوری اطلاعات، ارائه مطلوب‌تر ۱۷ سرویس بانکی مشترک و پرتکرار در کلیه شعب بانک سپه (از جمله عملیات واریز و برداشت و انتقال وجه بین کلیه حساب‌های مشتری، حفظ کارت‌های بانکی قبلی و امکان تمدید و تغییر رمز کارتها، پرداخت اقساط تسهیلات، وصول چک، انجام عملیات ساتنا و پایای بین بانک‌های ادغامی بدون پرداخت هزینه کارمزد و...) بدون هیچگونه کم و کاستی نسبت به قبل از ادغام، با رعایت سقف مبلغی یکسان و ضوابط نقل و انتقال وجوه در کل شبکه بانکی، فراهم آمده است و حتی امکان طراحی محصولات بانکی مطابق با اصول و ضوابط استاندارد فنی، امنیتی و نظارتی در واحد‌های ادغامی مهیا شده است؛ لذا مشتریان با حفظ و ارتقای امکانات قبلی و افزایش کیفیت، خدمات مطلوب‌تری را دریافت می‌کنند. به گونه‌ای که حتی خدماتی نظیر افتتاح حساب جاری، اخذ دسته چک، انجام عملیات ساتنا و پایا، اتصال به شبکه شتاب و بهره مندی از خدمات استاندارد کارت و ... در برخی از این بانک‌ها (همچون مهر اقتصاد و کوثر سابق) برای نخستین بار به مشتریان ارایه شد.
وی افزود:البته برخی از خدمات قبلی (همچون وصول قسط از طریق درگاه خرید در مهر اقتصاد سابق)، با ضوابط بانک مرکزی و استاندارد‌های امنیتی پلیس فتا و مرکز افتا، مغایرت داشت که به منظور حفظ حقوق و امنیت اطلاعات مشتریان، متوقف و در فرایند انطباق با ضوابط ابلاغی به نحو دیگری ارایه شده اند.

حسینی خاطرنشان کرد: با توجه به تغییر تابلوها، به منظور ارایه خدمات یکپارچه به کلیه مشتریان واحد‌های ادغامی در تمامی شعب، سامانه واسط ادغام (سامانه سمتا) با امکان ارائه خدمات پایه پولی و مالی، توسط بانک سپه طراحی و در دسترس تمامی کاربران شعب در هر شش مجموعه بانک‌های ادغامی قرار گرفت تا مشتریان بتوانند تبادلات مالی همچون انتقال وجه از طریق حساب سپرده و یا کارت، پرداخت اقساط، وصول چک، دریافت صورتحساب، عملیات ساتنا/پایا، خدمات کارتی منتخب و ... را به صورت لحظه‌ای انجام دهند.
عضو هیات مدیره افزود: این سامانه از روز یک ادغام هر بانک یا مؤسسه ادغام شده، در شعب این بانک‌ها به همراه شعب قبلی بانک سپه فعال گردیده و در این راستا روزانه ده‌ها هزار تراکنش از طریق این سامانه و به صورت لحظه‌ای انجام می‌گیرد و تا زمان یکسان سازی سامانه‌های بانکی، توسعه خدمات از طریق این سامانه نیز در دستور کار این بانک قرار دارد.
معاون مدیرعامل بانک در پایان تاکید کرد: از نکات مهم در طراحی این سامانه، استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی نیرو‌های داخلی کشور می‌باشد که انجام موفقیت آمیز یکی از پروژه‌های مهم نرم افزاری را فراهم آورده و امکان اتصال به سامانه‌های بانکداری متمرکز هر شش واحد ادغامی را فارغ از شعبه و سامانه بانکی واحد ادغامی ایجاد کرده است واین مهم، تا زمان اجرای برنامه جدید بانک سپه در گام دوم طرح ملی ادغام و انتقال سامانه‌ها و انتقال داده‌ها در سال ۱۴۰۰، استمرار خدمات قبلی و یکپارچگی در پاسخگویی به کلیه مشتریان را فراهم کرده است.

منبع: شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران شادا

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده