تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۵۵
کد خبر: ۲۰۹۱۹۰
نظرسنجی کیتکونیوز نشان داد؛
‌می‌متالز - نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد عصبانیت جای خود را به آسودگی خیال داده و تحلیلگران وال استریت و سرمایه گذاران غیرحرفه‌ای به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری خوش بین شده اند.

به گزارش می‌متالز، احساسات مثبت در بازار فلزات ارزشمند روز پنج شنبه پس از این که قیمت اونس طلا برای نخستین بار از فوریه به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار صعود کرد، تغییر جهت اساسی پیدا کرد. بسیاری از تحلیلگران گفتند شکسته شدن کوبنده مرز ۱۸۰۰ دلار که به یک سطح مقاومتی دشوار تبدیل شده بود، ثابت کرد نیروی صعودی جدیدی در بازار طلا ایجاد شده که می‌تواند قیمت‌ها را تا مرز ۱۸۵۰ دلار ببرد.

طلا روز جمعه هم پس از این که سرمایه گذاران به آمار ضعیف‌تر از حد مطلوب اشتغال ماهانه آمریکا واکنش نشان دادند، شاهد موج جدیدی از افزایش قیمت بود. گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد اقتصاد این کشور در آوریل ۲۶۶ هزار شغل جدید ایجاد کرده است در حالی که اقتصاددانان انتظار داشتند آمار رشد حدود یک میلیون شغل را نشان دهد. این دومین اختلاف فاحش بین برآورد اقتصاددانان و آمار واقعی است.

اگرچه طلا بالاخره اندکی نیروی صعودی پیدا کرده، اما اوضاع کاملا مشخص نیست. بعضی از تحلیلگران می‌گویند این فلز ارزشمند ممکن است در فاصله بین ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ دلار با مقاومت شدیدی روبرو شود.

بیل باروش، رییس شرکت بلو لاین فیوچرز روز پنج شنبه در مصاحبه با کیتکونیوز گفته بود اگرچه وی به روند افزایشی طلا خوش بین است، اما این فلز ارزشمند باید نیروی صعودی قابل ملاحظه‌ای پیدا کند تا به بالای ۱۸۵۰ دلار صعود کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها ۱۴ نفر معادل ۸۸ درصد به افزایش قیمت طلا و دو نفر معادل ۱۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند. در نظرسنجی هفته جاری هیچ نظر خنثی وجود نداشت.

در این بین، مجموعا ۱۴۸۵ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها، ۱۱۲۲ نفر معادل ۷۶ درصد به افزایش قیمت و ۲۰۳ نفر معادل ۱۴ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۶۰ نفر معادل ۱۱ درصد نظر خنثی داشتند.

خوش بینی به افزایش قیمت طلا در میان تحلیلگران وال استریت در پی بهترین رشد هفتگی طلا از اوایل نوامبر به این طرف تجدید شد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با ۱۵ دلار و ۶۰ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، در ۱۸۳۱ دلار و ۳۰ سنت بسته شد. بهای طلا در اواسط معاملات جمعه تا مرز ۱۸۴۴ دلار و ۴۰ سنت پیش رفته بود. طلا برای کل هفته ۳.۲ درصد افزایش قیمت ثبت کرد که بزرگترین افزایش هفتگی از هفته منتهی به ۲۹ اکتبر بود.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک به کیتکونیوز گفت: به دلیل آمار اشتغال مایوس کننده، صحبت اخیر بانک مرکزی آمریکا درباره احتمال تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه تا پایان سال کاملا از بحث خارج است. وی در ادامه افزود: قیمت طلا ممکن است با کاهش بازده اوراق قرضه و وادار شدن برخی سرمایه گذاران به پوشش معاملات خرید سفته‌ای خود، به روند صعودی ادامه دهد.

اگرچه طلا از بازه معاملات اخیرش خارج شده، اما هانسن انتظار ندارد شاهد نیروی صعودی قابل ملاحظه‌ای باشد مگر این که قیمت طلا بالای ۱۸۵۰ دلار را بشکند. وی به کیتکونیوز گفت: طلا حرکت مهمی انجام داده، اما همچنان در وضعیت نزولی قرار دارد. با این حال با توجه به شکسته شدن مرز ۱۸۰۰ دلار به دورنمای کوتاه مدت این فلز ارزشمند خوش بین است.

آدریان دی، رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار کرد: اگرچه قیمت طلا در یک مسیر مستقیم حرکت نمی‌کند، اما بازار به خوبی حمایت شده، زیرا دولت آمریکا همچنان به پیشنهاد‌های هزینه عظیم ادامه می‌دهد.

دارین نیوسام، رییس شرکت دارین نیوسام آنالایز پیش بینی کرد اگر قیمت طلا به بالای ۱۸۴۲ دلار و ۹۰ سنت برسد، هدف بعدی ۱۸۹۴ دلار خواهد بود.

با این حال همه تحلیلگران به افزایش قیمت طلا خوش بین نیستند، زیرا قیمت‌های بالاتر باعث ایجاد فشار‌های فروش می‌شود به خصوص که روند احیای اقتصاد آمریکا از رکود ناشی از شیوع پاندمی کووید ۱۹ ادامه دارد. مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس یکی از کسانی بود که در نظرسنجی هفته جاری نظر مخالفی داشت و به کیتکونیوز گفت: ۱۸۵۰ دلار می‌تواند به سطح مقاومتی شدیدی تبدیل شود.

منبع: بورس کالای ایران

عناوین برگزیده