تاریخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۲۴
کد خبر: ۲۰۹۲۱۱
در نخستین ماه سال ۱۴۰۰
‌می‌متالز - علی یوسفی منش ناظرگمرکات مازندران با بیان این مطلب گفت: طی فروردین ماه سال ۱۴۰۰، ۲۳۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۴ میلیون و ۷۳۳ هزار دلار بین گمرکات مازندران و شرکای تجاری آن مبادله شد.

به گزارش می‌متالز، ناظر گمرکات مازندران با اشاره به صادرات بیش از ۳۷ قلم کالا نظیر فرآورده‌های لبنی، بستنی، سیمان، نفت خام، مصنوعات معدنی، چوب واشیا چوبی و... گفت فروردین ماه امسال ۱۲۱ هزار و ۸۴۹ تن کالا به ارزش ۱۶ میلیون و ۵۸۴ هزار دلار از طریق گمرکات مازندران (نوشهر، امیرآباد، ساری، فریدونکناروآمل) به نقاط مختلف دنیا صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۴۰ درصد و از لحاظ ارزش ۱۲ درصد رشدرا نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ نشان می‌دهد.

یوسفی منش در مورد مهمترین مقاصدصادراتی گمرکات مازندران گفت: قزاقستان با واردات ۲۳ هزار تن کالا به ارزش یک میلیون دلار اولین مقصد صادرات کالا‌های مازندران، ترکمنستان با ۱۶ هزار تن به ارزش یک میلیون دلار، روسیه با ۱۴ هزارتن به ارزش یک میلیون و ۳۸۱ هزاردلار، عراق با ۱۳ هزار تن به ارزش ۸ میلیون و ۸۴۵ دلار، امارات با یک هزار تن به ارزش ۵۵۵ هزار دلار پنج کشوری بودند که در مجموع بیش از ۶۹ هزار تن کالا به ارزش ۱۲ میلیون دلار از گمرکات مازندران وارد کردند. صادرات به کشور‌های فوق ۵۷ درصد وزن و ۷۷ درصد ارزش کل صادرات گمرکات مازندران را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین درخصوص واردات کالا در فروردین ماه سال‌جاری اضافه کرد: در این مدت ۱۰۸ هزار و ۴۸۸ تن کالا به ارزش ۴۸ میلیون و ۱۴۹ هزار دلار از طریق گمرکات مازندران وارد کشور شد.

یوسفی منش اظهار داشت: جو دامی با ارزش ۱۳ میلیون دلار، چربی‌ها وروغن‌های حیوانی ونباتی با ۱۹ میلیون دلار، گندم با ۸ میلیون دلار، ذرت با ۲ میلیون دلار و دانه‌های روغنی با یک میلیون دلار مهمترین اقلام وارداتی گمرکات مازندران در مدت یادشده بوده است.

وی افزود: روسیه حدودا ۳۷ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیون دلار، امارات حدودا ۵۳ هزار تن کالا به ارزش ۱۹ میلیون)، ترکیه با ۱۴ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیون دلار)، انگلستان با ۴ هزار تن کالا به ارزش یک میلیون دلار و چین با ۳۶ تن کالا به ارزش ۷۱۷ هزار دلار پنج کشور اول طرف معامله در حوزه واردات به گمرکات مازندران بودند که در مجموع ۱۰۸ هزار تن از وزن و ۴۸ میلیون دلار از ارزش کالا‌های وارداتی گمرکات مازندران در فروردین ماه سال‌جاری مربوط به این کشور‌ها است.

واردات کالا از این پنج کشور ۹۹ درصد از کل وزن ارزش واردات گمرکات مازندران را دربرمی‌گیرد.

ناظر گمرکات مازندران همچنین اظهارداشت: در نخستین ماه سال‌جاری ۱۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۳ میلیون دلاراز گمرکات مازندران ترانزیت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشدرا نشان می‌دهد.

منبع: شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران شادا

عناوین برگزیده