تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۲۶
کد خبر: ۲۰۹۳۶۸
کارشناس بازار سرمایه:
‌می‌متالز - کارشناس بازار سرمایه گفت: تا زمانی که حداقل به مدت پنج روز کاری خالص معاملات حقیقی‌ها مثبت نباشد نمی‌توان گفت؛ بازار برگشته است.

به گزارش می‌متالز، پس از برگزاری جلسه سران قوا و تصویب بسته حمایتی در این جلسه بسیاری از فعالان بازار در انتظار واکنش بورس به این مصوبه بودند.

بازاری که طی ماه‌های اخیر نشان داد نسبت به همه مصوبه و بخشنامه‌ها بی‌تفاوت است و مسیر نزولی خود را طی می‌کرد، اما در اولین روز کاری پس از مصوبه سران قوا، بازار روند رو به مثبتی به خود گرفت و شاخص هفته را روند مثبت به پایان برد، این در حالی است که برخی از کارشناسان رشد شاخص به رشد قیمت‌های جهانی در سهام کامودیتی محور مرتبط عنوان می‌کنند، اما در مقابل برخی دیگر مصوبه سران قوا را در رشد شاخص اثرگذار می‌دانند.

مریم اعتماد کارشناس بازار سرمایه با اشاره به آغاز ریزش قیمت سهام از ۲۰ مردادماه سال گذشته گفت: یکی از دلایل این ریزش وجود بی‌اعتمادی به دلیل تصمیمات یکباره‌ای است که توسط مسئولان اتخاذ شد و این در حالی است که هرگونه تصمیم‌گیری چه مثبت و چه منفی که منجر به دستکاری قوای بازار شود موجب نااطمینانی می‌شود.

اعتماد بیان کرد: هر چند نرخ‌های جهانی در حال افزایش است اما؛ رشد شاخص در چهارشنبه هفته گذشته به دلیل مصوبه سران قوا بود البته انتظار می‌رفت تقاضا بسیار بیشتر باشد، اما به حدی بی‌اعتمادی زیادی شده که سرمایه‌گذاران در حال حاضر وارد بازار نمی‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، پس از آغاز واکسیناسیون در کشور‌های جهان شاهد استارت رشد نرخ‌های جهانی بودیم و نرخ‌های جهانی نه تنها به سطوح قبل از شیوع کرونا رسیدند بلکه از آن نرخ‌ها نیز پیشی گرفتند.

کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهارکرد: به‌واسطه انجام واکسیناسیون تقاضا در بازار جهانی افزایش یافت و بالتبع آن نرخ‌های جهانی در بخش فلزات و حتی نفت نیز با رشد مواجه شد، بنابراین انتظار می‌رود شاهد افزایش قیمت در شرکت‌های کامودیتی و صادراتی محور که از نظر بنیادی ارزشمند هستند باشیم. اگر چه تا زمانی که حداقل به مدت پنج روز کاری خالص معاملات حقیقی‌ها مثبت نباشد نمی‌توان گفت؛ بازار برگشته است.

منبع: بورس نیوز

عناوین برگزیده