تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۰۵
کد خبر: ۲۰۹۶۰۲
‌می‌متالز - شرکت بورسی گروه صنعتی ملی به همراه سهامدار عمده آن و یکی از بازیگران بازار سرمایه یعنی سرمایه گذاری آتیه صبا با مصوبه مجلس برای تحقیق و تفحص روبرو شدند.

به گزارش می‌متالز، شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا که یکی از حقوقی‌های فعال بازار سرمایه و مالک ۷۸ درصدی شرکت بورسی گروه صنعتی ملی (کفش ملی) و شرکت‌های غیر بورسی مانند هواپیمایی آسمان، سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی، سیمان یاسوج، آپادانا سرام و معادن مس تکنار و سهامدار غیرمدیریتی چندین شرکت بورسی و فرابورسی و صاحب ۵۰ هتل ۳ یا ۴ ستاره است با مصوبه مجلس برای تحقیق و تفحص روبرو شد.

براساس این گزارش، ۱۱۳ نماینده در جریان جلسه امروز با تفحص از کفش ملی و نحوه مدیریت شرکت‌ها و اموال بازنشستگان در مجموعه شرکت‌های آتیه صبا موافقت کردند.

در این رابطه عباس مقتدایی که درخواست کننده این تحقیق و تفحص بود، اعلام کرد: صندوق بازنشستگی کشوری با ۵ هلدینگ، بیش از ۱.۲ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده و یکی از این هلدینگ‌ها شرکت آتیه صبا است. زمانی شرکت کفش ملی دارای بیش از ۱۲ هزار نفر بود، اما زمین آن نیز فروخته شده و محصولات هم در کارخانجات دیگری تولید می‌شود؛ بنابراین شرکت کفش ملی تقریباً از بین رفته و نابود شده است.

وی ادامه داد: اکثر زیرمجموعه‌های هلدینگ آتیه صبا هم زیان ده هستند و عزل و نصب‌ها در هیات مدیره توسط وزارت صنعت بوده و با وجود پرداخت نجومی به مدیران، شرکت‌های زیرمجموعه همچنان زیانده هستند.

متن تحقیق و تفحص:

بازنشستگان از اقشار مهمی هستند که در مباحث مختلف مورد بی توجهی قرار گرفته اند. با عنایت به اینکه معیشت بازنشستگان اهمیت بالایی برای نمایندگان مجلس و همه دلسوزان کشور دارد، حراست و حفاظت از اموال آنان همواره در اولویت است. اگر اموال متعلق به بازنشستگان کشور در مسیر درست بکارگرفته و به خوبی مدیریت شود، می‌تواند سود سرشاری برای کشور و بازنشستگان داشته باشد. در مقابل اگر مدیریت نامطلوبی شکل گیرد، می‌تواند باعث ضربه به کشور و همچنین قشر عزیز و زحمت کش بازنشسته شود.

شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا مسوولیت بخشی از اموال مهم بازنشستگان را در اختیار دارد. برای مثال کارخانه کفش ملی که متعلق به بازنشستگان است، نامی پرآوازه در بین مردمان ایران زمین است. این کارخانه در سالیان گذشته در جهت پرداخت بدهی دولت، به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد.

کارخانه کفش ملی در دولت‌های مختلف دچار مشکلات عدیده‌ای شد و مورد بی لطفی و بی توجهی قرار گرفت. بازنشستگان و فعالان رسانه‌ای بار‌ها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده کارخانه‌ای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید نقش بسزایی داشت، الان بگونه‌ای شده که حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند. در صورتیکه با نشان تجاری (برند) مشهور این شرکت می‌توانست در حوزه بین الملل دارای شعبات متعدد باشد.

این کارخانه با آن نام و آوازه و ظرفیتی که داشت، می‌توانست نقش بسزایی در سودآوری برای بازنشستگان و همچنین خدمت به تولید کشور داشته باشد. ضرورت دارد مشخص شود که چرا این دارایی‌های مطرح و مهم بازنشستگان، مورد بی توجهی قرار گرفته و چه افرادی و چه سیاست‌هایی باعث بوجود آمدن چنین وضعیتی برای شرکت‌هایی همچون کفش ملی شده اند.

این ظرفیت می‌توانست خدمت بزرگی به ایجاد اشتغال و تولید ملی کند، اما دقیقا برعکس عمل گردیده و صرفا هم اکنون این کارخانه خریدار کفش‌های سایر تولیدی هاست. شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا که مدیریت شرکت‌های مختلفی همچون کفش ملی را برعهده دارد، در خصوص مدیریت سایر شرکت‌ها نیز عملکرد مطلوبی نداشته است و ضرورت دارد عملکرد این هلدینگ که دارایی بازنشستگان در اختیارش می‌باشد، مورد بررسی ویژه و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

سوالات فرعی:

  • عملکرد و نحوه مدیریت شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا درخصوص شرکت‌های زیرمجموعه
  • عملکرد مالی، فعالیت‌های تخصصی و قرارداد‌های کلان شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا و شرکت‌های زیر مجموعه همچون کفش ملی
  • بررسی صورت‌های مالی آتیه صبا و شرکت‌ها از جمله کفش ملی
  • بررسی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران عامل، هیات مدیره ها، معاونین، مشاوران و تجارب کاری، مدارک
  • تحصیلی و حقوق مزایای ایشان توسط شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا
  • بررسی آیین نامه‌های اداری و استخدامی و چگونگی بکارگیری و قطع همکاری با افراد
  • بررسی وضعیت اموال و مستغلات آتیه صبا و شرکت‌های زیر مجموعه از جمله کفش ملی

منبع: بورس پرس

عناوین برگزیده