تاریخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۲۵
کد خبر: ۲۰۹۷۷۴
استاندار خراسان شمالی:
‌می‌متالز - استاندار خراسان شمالی گفت: فرودگاه جاجرم به عنوان فرودگاه دوم با اعتبار را شرکت آلومینا تجهیز می‌شود و برای توسعه و بازسازی آن هیچ اعتبار دولتی هزینه نخواهد شد.

به گزارش می‌متالز، محمدعلی شجاعی روز چهارشنبه توسعه و تکمیل فرودگاه جاجرم خراسان شمالی را ضروری دانست و گفت: بازسازی و تکمیل نه تنها فرودگاه جاجرم بلکه ساخت و توسعه سایر راه‌های ریلی و هوایی استان لازم و ضروری است، زیرا که اساس توسعه و پیشرفت هر منطقه‌ای در حوزه زیرساخت‌های راه‌ها است.

وی با بیان اینکه به لحاظ فنی فرودگاه جاجرم در موقعیت بهتری از فرودگاه بجنورد جانمایی شده است، تصریح کرد: برای توسعه این فرودگاه بهترین مسیر ممکن طی شده است به گونه‌ای هیچ اعتبار دولتی برای آن هزینه نخواهد شد و تمامی مکاتبات با سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه‌های کشور انجام شده است.

شجاعی با اشاره به مزیت‌های توسعه فرودگاه در شهرستان‌ها تصریح کرد: توسعه این فرودگاه علاوه بر رفع مشکلات واحد‌های صنعتی در حوزه حمل و نقل، رهاورد‌های زیادی برای توسعه این شهرستان خواهد داشت.
فرودگاه جاجرم حدود ۲۰ سال قبل در حاشیه مجتمع آلومینای ایران با دو هزار و ۵۰۰ متر باند برای نشست و برخواست هواپیما‌های کوچک حامل کارشناسان داخلی و خارجی این واحد صنعتی ساخته شد که پس از تکمیل کارخانه پودر الومینا این فرودگاه نیز فعالیتش متوقف و از حدود دو دهه گذشته تاکنون رها شد.
در سال‌های اخیر به دلیل افزایش پرواز فرودگاه بجنورد ناشی از وضعیت جوی بار دیگر بهره برداری مجدد از فرودگاه جاجرم در دستور کار قرار گرفت که تاکنون با وجود وعده‌های زیاد هنوز به مرحله اجرایی نرسید و با پیگیری استاندار خراسان شمالی از شرکت فرودگاه‌های کشور قرار شد تا بزودی کارشناسان این شرکت برای بازدید اعزام شوند که در صورت تایید، این فرودگاه با اعتبار شرکت آلومینای جاجرم تکمیل و پرواز در آن از سر گرفته شود.

مجتمع آلومینای ایران به عنوان تنها تولید کننده پودر آلومینا از مواد مورد نیاز برای صنعت آلومینیوم در کشور محسوب می‌شود که سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن پودر آلومینا در این واحد صنعتی تولید می‌شود که یک پنجم نیاز داخلی را تامین می‌کند و مابقی نیاز کشور در این بخش از خارج وارد می‌شود.

مجتمع آلومینای ایران در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵ کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است که در سال ۱۳۸۲ به بهره برداری رسید و هم اکنون حدود دو هزار کارگر در این واحد اشتغال دارند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خراسان شمالی

عناوین برگزیده