تاریخ: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۴۴
کد خبر: ۲۰۹۷۸۸
‌می‌متالز - نایب رییس هیات مدیره شرکت بورس با اعلام اثر ابلاغ مصوبات حمایت از بازار سرمایه گفت: همزمانی تایید مصوبات و اصلاح دامنه نوسان و حجم مبنا، تاثیر اجرای تصمیمات را قوی‌تر خواهد کرد.

به گزارش می‌متالز، جواد عشقی نژاد درخصوص اثر ابلاغ مصوبات حمایت از بازار سرمایه بر معاملات اعلام کرد: ارائه این ابلاغیه و تصویب آن باید زودتر از این‌ها انجام می‌شد. چرا که تایید برخی از مصوبات نشان دهنده نوعی رهایی از تقابل بازار پول و بازار سرمایه است. موردی که برای همه اقتصاد‌ها مطرح است، یکپارچگی این بازار‌ها و برنامه ریزی منسجم بازار‌های پولی و مالی در اقتصاد کشور‌های مختلف است.

در بند یک این مصوبه به موضوع تامین وجوه مورد نیاز برای صندوق تثبیت بازار سرمایه از محل صندوق توسعه ملی اشاره شده که این اتفاق می‌تواند در قیمت‌های کنونی سهام و روند فعلی معاملات بسیار موثر باشد. اکنون اکثر سهام حاضر در بازار در مرحله بسیار ارزنده‌ای قرار دارند و نظم موجود در پیش بینی آینده اقتصادی، سرمایه گذاری در بازار را جذاب‌تر می‌کند بنابراین تزریق این پول توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه می‌تواند کمک لازم را داشته باشد و از معاملات حمایت کند.

بند دوم مربوط به اقدام بانک مرکزی در زمینه لغو بخشنامه‌ها و مصوبات مربوط به ممنوعیت اعطای تسهیلات برای خرید سهام به شرکت‌های سرمایه گذاری، هلدینگ و کارگزاری‌ها است. با توجه به اینکه بسیاری از سهام حاضر در بازار از ارزندگی زیادی برخوردارند بنابراین دو مصوبه نخست می‌تواند اثر مستقیمی را بر معاملات بگذارد.

بند سوم این مصوبه مربوط به اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی است. ایران می‌تواند برخی از سرمایه‌های کشور‌های منطقه را جذب کند و با رفع برخی از تحریم‌های برجامی از سایر منابع خارجی کمک بگیرد که همه این مصوبات در کنار یکدیگر می‌توانند شروع گشایش اقتصادی در بازار سرمایه باشد.

معاملات سال گذشته طبیعی نبود


روند سال گذشته به هیچ عنوان طبیعی نبود و از سال ۹۸ تا ۹۹ به طول انجامید. همبستگی اجرای تصمیمات با یکدیگر می‌تواند اثربخشی آن‌ها را در بازار افزایش دهد. همزمان با تایید مصوبات، اصلاح برخی از قوانین مانند اصلاح دامنه نوسان و حجم مبنا و همزمانی اجرای آن‌ها با یکدیگر سبب افزایش اهمیت این تصمیمات می‌شود و تاثیر اجرای تصمیمات را قوی‌تر خواهد کرد.

سودآوری شرکت‌ها در سال جاری بسیار بهتر از سال گذشته بود که نتیجه آن تاثیر مثبتی را بر نقدشوندگی خواهد گذاشت. وضعیت تولید و سودآوری شرکت ها، تدابیر جدید اقتصادی و نیز تصمیمات جدید سازمان بورس می‌تواند اثر مثبت و قابل بهره وری را برای سرمایه گذاران جهت ورود سرمایه‌ها داشته باشد. حجم نقدینگی سنگین و رشد روزافزون آن نیازمند انضباط مالی جهت مدیریت منابع و جذب سرمایه‌ها برای هدایت تولید است در غیر این صورت سفته‌بازی در سایر بازار‌ها ممکن است رفتار معقول اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع: بورس پرس

عناوین برگزیده