تاریخ: ۱۵ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۲۰
کد خبر: ۲۱۷۱۴۲
‌می‌متالز - نایب رئیس اتحادیه طلا عقیده دارد دو عامل اصلی انس جهانی و قیمت دلار در بازار تاثیر مستقیم دارد و در بازار امروز با افزایش این دو عامل قیمت‌ها در بازار طلا افزایش یافت.

به گزارش می‌متالز، انس جهانی در بازار امروز با ۱۸ دلار افزایش همراه بود و به قیمت ۱۸۰۹ دلار رسید. قیمت طلا ۱۸ عیار به یک میلیون و ۶۶ هزار و ۵۰۰ تومان و مثقال طلا به قیمت چهار میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید.

قیمت طلای جهانی در شروع معاملات امروز افزایش یافت و به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار بازگشت. دلار آمریکا نیز در شروع معاملات امروز قدری رشد کرد و به کانال ۲۵ هزار تومان بازگشت. این دو مورد کمک کرد تا قیمت سکه امامی رشد کند. قیمت سکه عصر روز گذشته روی ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قرار داشت. قیمت سکه امروز صبح زود روی ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان قرار گرفت، حوالی ساعت ۱۱ سکه روی مرز ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار گرفت. اما در پایان نیمه اول روز بازار، سکه از سطح ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عبور کرد و با قیمت ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نیمه اول بازار را به پایان رساند.

در مجموع نیز در نیمه اول بازار قیمت دلار آمریکا رشد کرد و به بالای ۲۵ هزار تومان بازگشت. قیمت دلار در بازار متشکل بر خلاف دلار بازار آزاد کاهش یافت. طلای جهانی از مرز ۱۸۰۰ دلار گذشت و قیمت سکه امامی تحت تاثیر رشد دلار و طلای جهانی افزایش یافت.

محمد کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره افزایش قیمت‌ها در بازار امروز توضیح داد: انس جهانی در بازار امروز در حدود ۱۸ دلار افزایش داشت و نرخ ارز به کانال ۲۵ هزار تومان برگشت و افزایش این دو عامل تاثیر گذار موجب افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شد.

او در ادامه به تعطیلی بازار طلا به دلیل محدودیت‌های کرونایی اشاره کرد و توضیح داد: تعطیلی بازار‌ها موجب کاهش چشم‌گیر داد و ستد در بازار طلا و سکه شده است، اما در حالت کلی در روند قیمت‌ها تاثیری ندارد، همانطور که در بازار امروز با افزایش انس جهانی و قیمت دلار قیمت‌ها روند صعودی داشتند.

کشتی‌آرای تاثیرات تعطیلی بازار‌ها را تنها در کاهش عرضه و تقاضا در بازار دانست و اظهار کرد تعطیلی بازار‌ها در روند قیمت طلا و سکه تاثیری ندارد و عامل اصلی مسیر قیمت‌ها نرخ ارز و انس جهانی است. همانطور که در بازار دیروز و امروز با وجود تعطیلی بازار‌ها قیمت طلا و سکه به دنبال تغییرات نرخ ارز و انس جهانی نوسان‌هایی را ثبت کرد.

با توجه به مسائل سیاسی موجود نمی‌توان پیش‌بینی کرد انس جهانی طلا با چه روندی مسیرش را ادامه می‌دهد؛ همچنین قیمت دلار در بازار داخلی با نوسان‌هایی همراه بوده است و از روند کنترلی خود فاصله گرفته، با توجه به عوامل موجود در بازار نمی‌توان به درستی پیش‌بینی کرد که قیمت طلا و سکه در چه مسیری قرار خواهد گرفت.

قیمت سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح جدید ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان اعلام شد.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده