تاریخ: ۱۶ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۰۵
کد خبر: ۲۱۷۲۱۱
‌می‌متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: ۱۳ واحد معدنی با ظرفیت استخراج سالانه ۴۹۴ هزار تن در سلماس فعالیت می‌کند.

به گزارش می‌متالز، غلامرضا بابایی روز چهارشنبه با اشاره به اینکه شهرستان سلماس دارای ظرفیت‌های بالقوه خدادادی و زیرزمینی دارد، افزود: ۹ واحد معدنی غیر فعال نیز در شهرستان سلماس وجود دارد که تلاش می‌شود با برنامه ریزی و رفع موانع موجود این تعداد معادن نیز به فعالیت خود بازگردند.

وی اضافه کرد: عدم وجود صنایع مناسب فرآوری سنگ‌های معدنی، عدم وجود شبکه برق در برخی معادن راکد جهت ایجاد واحد‌های فرآوری و بازیابی باطله سنگ معدن و همچنین عدم وجود راه ارتباطی مناسب در منطقه معدنی صوفی آباد با وجود داشتن ۵ واحد معدنی از عمده مشکلات این شهرستان است.

وی ادامه داد: ذخیره قطعی این واحد‌ها بیش از یک میلیون و چهار هزار تن انواع مواد معدنی است که عمده این معادن مربوط به تراورتن، مرمر، سنگ گچ، سنگ آهن، بازالت، مصالح شن و ماسه، سیلیس و پوکه معدنی است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به اشتغالزایی ۱۲۰ نفره در بخش معادن سلماس اضافه کرد: در حال حاضر ۲۰ کارخانه فرآوری مواد معدنی نیز در سلماس فعال است که هفت نوع از این مواد را که مهمترین آن‌ها مرمر، تراورتن، پوکه معدنی و شن و ماسه است، فرآوری و به بازار عرضه می‌کند.

بابایی با اشاره به این که ۱۲۰ معدن این استان به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم راکد و غیرفعال است، گفت: توسعه و فعال سازی معادن زمینه ساز آبادانی و رفع مشکلات زیرساختی در شهرستان‌هاست و در این راستا باید موانع استفاده از ظرفیت توسعه معادن با همکاری دستگاه‌های اجرایی برداشته شود.

وی تاکید کرد: شهرستان سلماس نیز از نظر تولید مواد معدنی یکی از شهرستان‌های غنی و پر اهمیت استان است که با نظارت دائم از منابع معدنی و طبیعی امید است سطح بهره برداری از منابع افزایش یابد.

آذربایجان‌غربی از وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر معدنی برخوردار است، اما هنوز تا بهره‌برداری مطلوب از ظرفیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد.
سلماس یکی از شهرستان‌های شمالی آذربایجان غربی است که ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آذربایجان غربی

عناوین برگزیده